Článek
Saúdská Arábie v úterý oznámila, že zvítězila v souboji o to, která země bude v roce 2029 hostit Asijské zimní hry. Areál, kde se má mezinárodní sportovní soutěž odehrát, ale musí nejdříve postavit.
„Pouště a hory Saúdské Arábie se brzy stanou kolbištěm pro zimní sporty,“ uvedla v prohlášení Asijská olympijská rada, která o dějišti zimních her jednomyslně rozhodla.
Výstavba lyžařského resortu s názvem Trojena je součástí pompézního projektu Neom saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, na základě kterého má vzniknout futuristická megapole až 33násobně větší než New York.
Středisko, které bude lyžaře hostit po celý rok, vyroste v pohoří Saravát, které leží asi 50 kilometrů východně od pobřeží Rudého moře a ve výšce okolo 2 500 metrů nad mořem. Průměrné teploty jsou v něm o deset stupňů Celsia nižší než ve zbytku regionu.
Vedení Neomu podle stanice BBC slíbilo, že v Trojeně vybuduje „vhodnou infrastrukturu pro vytvoření zimní atmosféry v srdci pouště“. Vizualizace střediska, které vypadá jak z jiného světa, jsou k vidění na twitterovém účtu projektu.
أخبار مذهلة 🎉
— NEOM (@NEOM) October 4, 2022
فازت #نيوم اليوم باستضافة دورة #الألعاب_الآسيوية_الشتوية في #تروجينا2029، نتطلع لجعل نسخة الألعاب الشتوية ⛷️ في المملكة حدث غير مسبوق على مستوى العالم.🏔️@NEOMTROJENA https://t.co/z4NqfdDz85
Sportovní areál Trojena má být dostavěn v roce 2026. Jeho součástí bude kromě lyžařských sjezdovek také umělé sladkovodní jezero, přírodní rezervace nebo vertikální vesnice „vytesaná“ do svahu hory, stojí na webových stránkách projektu. Napájen má být pomocí obnovitelné energie.
Právě oblast, ve které má středisko vyrůst, je jedním z mála míst pouštního království, kam pravidelně napadá sníh. Jestli ho bude dostatek na sportovní aktivity, jak je Saúdská Arábie plánuje, ovšem zůstává nejasné, píše server Middle East Eye. Kromě přírodního sněhu tak nejspíše bude muset sjezdovky doplnit sníh umělý.
Saúdská Arábie se dostavbou areálu stane první zemí v Perském zálivu, která se bude moci pyšnit venkovním lyžařským střediskem. Lyžování sice v zemích jako jsou Libanon, Katar nebo Spojené arabské emiráty není ničím nezvyklým, zimní sporty ovšem v tomto regionu zatím probíhaly výhradně ve vnitřních prostorách.
„Trojena je budoucností života na horách,“ uvedl podle agentury AP saudský ministr sportu princ Abdulaziz bin Turki Al-Faisal. Očekává se, že do střediska po otevření ročně zamíří až 700 tisíc turistů.
It’s official… #TROJENA will host the 9th #AsianWinterGames in 2029.
— TROJENA (@NEOMTROJENA) October 4, 2022
From our world-class, cutting-edge mountain destination, we plan to put on the competition’s best event yet. Will you be attending?#TROJENA2029 #NEOM pic.twitter.com/NGydJxpNys
Dopad na životní prostředí
Rozhodnutí o konání Asijských zimních her právě v Saúdské Arábii vzbudilo ovšem také kritiku. Podle Madeleine Orrové z Loughborough University, která se zabývá sportovní ekologií, je toto rozhodnutí v rozporu se snahami o ochranu životního prostředí.
„Neexistuje žádná verze zimní sportovní akce v Saúdské Arábii, která by byla udržitelná, protože bude vyžadovat obrovské zdroje vody a energie, kryté sportovní prostory a šílenou spoustu cestování,“ vysvětluje Orrová.
Pochybnosti o šetrném přístupu k životnímu prostředí vyvolává také tvrzení agentury Bloomberg. Ta dříve poukázala na to, že výstavba umělého jezera, které má být součástí Trojeny, by vyžadovala „vyhození velké části krajiny do povětří“.
Saúdská Arábie byla jedinou zemí, která se do klání o konání Asijských zimních her přihlásila. Mezinárodní soutěž se bude v roce 2029 konat poprvé od roku 2017 z důvodu malého zájmu zemí hostit událost.
Saúdská Arábie se v poslední době snaží posílit svou přítomnost ve světě sportu. Nedávno tak například oznámila, že v roce 2034 se v jejím hlavním městě Rijádu odehrají Asijské hry. Zahraniční média uvádějí hned několik důvodů, proč se země rozhodla ve sportu více angažovat.
Podle agentury AP jde Saúdské Arábii o to transformovat ekonomiku a za pomoci turismu vymanit zemi ze závislosti na ropě. Stanice BBC zmiňuje možnou souvislost mezi sportovními aktivitami a snahou odvrátit pozornost světa od porušování lidských práv.