Článek
Strýc nedávno svrženého exprezidenta Bašára Asada využíval poradkyni na ostrově Guernsey (spadajícím pod Británii) k tajné správě svého majetku čítajícího rozsáhlé evropské realitní impérium v hodnotě stovek milionů eur, informuje The Guardian. Podle žalobců k impériu přišel za kradené prostředky ze země zmítané válkou.
Rifaat Asad, známý jako řezník z Hamá, který dohlížel na násilím potlačené povstání v 80. letech, byl švýcarskými prokurátory obviněn z válečných zločinů. V roce 2020 byl francouzským soudem odsouzen za zpronevěru syrských státních prostředků a za to, že tyto peníze vložil do luxusních nemovitostí. Francie mu zabavila majetek v hodnotě 90 milionů eur.
Deník The Guardian a organizace The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ) při společném vyšetřování zjistily, že je klientem konzultantky z Guernsey, které regulační orgány letos uložily pokutu. Ginette Louise Blondelová dostala v březnu od Komise pro finanční služby na Guernsey zákaz působení v oboru na devět let a pokutu přes šest milionů korun.
Blondelová jménem rodiny spravovala jejich svěřenský fond, jak uvádí oznámení zveřejněné regulačním úřadem. V jednom případě byl její osobní bankovní účet použit k rozdělení jednoho milionu eur třetím stranám jménem „klienta“.
V oznámení není uveden Blondelové zaměstnavatel – je pouze označen jako „klient 1“. Podrobnosti o případu a důkazy shromážděné mezinárodními žalobci však naznačují, že klientem 1 byl právě Rifaat Asad.
Členové Asadovy rodiny dostali v Moskvě azyl, ale není jasné, zda je mezi nimi i Rifaat. Ve Spojeném království, Španělsku a Francii byl vydán příkaz ke zmrazení jeho majetku, což znamená, že nemovitosti nelze prodat bez povolení úřadů.
„Zločiny Rifaata Asada, zejména masakr v Hamá v roce 1982, patří k nejzávažnějším zvěrstvům naší doby,“ řekl Philip Grant, výkonný ředitel organizace Trial International, která na něj ve Švýcarsku podala trestní oznámení.
Chanez Mensousová, právnička nevládní organizace Sherpa, která iniciovala francouzské trestní oznámení na Rifaata, vyzvala evropské vlády, aby peníze získané ze zabavení majetku vrátily Syřanům. „Restituce je nezbytná,“ řekla.
Španělští prokurátoři tvrdí, že zdrojem finančních prostředků použitých na nákup portfolia nemovitostí s kancelářemi, vilami, sídly a apartmány v Londýně, Paříži a Marbelle byla kombinace 200 milionů dolarů ukradených syrskému státu a zamaskovaných jako výdaje a půjčky ve výši 100 milionů dolarů z Libye.
Rifaat a jeho společníci byli obviněni z toho, že profitovali z „obrovských nezákonných zdrojů z mnoha trestných činností: vydírání, vyhrožování, pašování, drancování archeologického bohatství, uzurpace nemovitostí (a) obchodu s drogami“.
Kde se Rifaat nachází, není známo. Pokusy o jeho kontaktování prostřednictvím syrského velvyslanectví v Londýně byly neúspěšné. Obvinění z praní špinavých peněz ve Francii a Španělsku odmítl a tvrdí, že většinu svého majetku získal od saúdské královské rodiny.