Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Úspěch ofenzivy v Aleppu překvapil nejenom svět, ale i samotné syrské povstalce.
Jeden z jejich velitelů to prozradil serveru New Lines s tím, že původním cílem bylo pouze zabrat část území v aleppském regionu a do města nevstupovat.
Když se ale dostali asi 30 kilometrů od města, zhroutil se 46. regiment syrské armády, a město se tak rázem stalo snadným cílem.
K jeho rychlému dobytí přispěl i útok na schůzku vysokých bezpečnostních představitelů režimu, při níž byl zabit generál Íránských revolučních gard a několik dalších důstojníků.
Výsledkem byl chaos a strach v řadách režimních vojáků. Postup povstalců urychlily i spící buňky antirežimních bojovníků ve městě a vyhnutí se opevněným baštám režimu na jihozápadě města – vojenské akademie a dělostřelecké školy ležící asi šest kilometrů od města.
Nakonec byli i samotní povstalci vedení organizací Haját Tahrír aš-Šám v šoku, jak rychle se Asadovi vojáci z města stáhli. Fakt, že původně byla operace plánována v menším rozsahu, potvrdili i turečtí bezpečnostní představitelé.
Díky rychlému pádu Aleppa si povstalci uvědomili slabost režimu a pokračovali v ofenzivě. Poté, co dobyli město Hamá, v němž nechal Asadův otec Háfiz v 80. letech pozabíjet na 40 tisíc lidí, je dalším cílem strategicky postavený Homs. Město, o které se tvrdě bojovalo během občanské války.
Na snímcích z ní vypadal Homs podobně jako na Ukrajině bombardovaný Mariupol – i zde se na totální destrukci podílelo Rusko, které bojuje na straně Asadova režimu.
NEW: Syrian rebels have taken complete control of northern Homs countryside, according to Syria TV.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) December 6, 2024
Below video is evidence of progress, 8kms to Homs city center pic.twitter.com/gfdwpJbT4y
V pátek ráno povstalci ovládli venkovské oblasti u Homsu a blížili se k městu. Cestou je často vítali civilisté, kteří je brali jako osvoboditele. Na sociálních sítích se už objevují dosud nepotvrzené zprávy o tom, že se Asadovy síly z Homsu stahují.
Na videích z centra města nejsou vidět žádní vojáci, město je klidné a civilisté zřejmě zůstávají doma. Ke stahování režimních sil dochází i ve východní provincii Dajr-az-Zaur, kde Asadovi vojáci přenechávají kontrolu kurdským milicím YPG. Ke kolapsu přispívají i vojáci, kteří přecházejí na stranu rebelů.
Společné údery ruské a syrské armády v pátek zabily nejméně 20 lidí v těsné blízkosti města. Mezi oběťmi je i pět dětí. Letecké útoky a dělostřelecké ostřelování zasáhlo několik vesnic ležících pouze několik kilometrů severně od okraje Homsu. S odvoláním na informace exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP.
Ruské letectvo provedlo 11 náletů a syrské letectvo devět náletů. Vrtulníky dále údajně svrhly dvě barelové bomby a syrská armáda ostřelovala vesnice raketami a dělostřelectvem. Cílem byly vesnice, které postupně islamisté obsazují.
„Volali jsme Asadovi“
Asadovi vojáci přišli i o kontrolu o území v okolí města Dará'a. Povstalci se zmocnili i přechodu Nasib na jordánsko-syrských hranicích. Zdá se, že Sýrii opouštějí i první prominenti režimu - hlavní propagandista Šádí Halva byl vyfocen v letadle mířícím do Dubaje.
K ofenzivě povstalců se v pátek vyjádřil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Prohlásil, že doufá, že postup rebelů na Homs a Damašek bude i nadále probíhat bez problémů. „Volali jsme Asadovi. Řekli jsme mu: ‚Pojďme společně určit budoucnost Sýrie.‘ Pozitivní odpověď jsme nedostali.“
Dobytí Homsu může být pro zhroucení Asadova režimu klíčové – městem prochází dálnice spojující hlavní město Damašek s pobřežními oblastmi, kde má Asad největší podporu. V přístavním městě Tartús zároveň sídlí ruská vojenská základna.
Aktualizovali jsme o dobytí hraničního přechodu do Jordánska a o vyjádření tureckého prezidenta Erdogana.
Aktualizovali jsme o informaci o ruském a syrském bombardování vesnic severně od Homsu.