Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Írán začal v pátek evakuovat své vojenské velitele i personál ze Sýrie. Píše o tom deník The New York Times s odvoláním na anonymní syrské regionální příslušníky a tři íránské představitele. Teherán přitom doposud platil - vedle Kremlu - za klíčové spojence syrského prezidenta Bašára Asada, a to prakticky po celou dobu občanské války, která se rozhořela po protirežimních protestech v roce 2011.
Po zdánlivém klidu v posledních letech, kdy se zdála být Asadova pozice stabilizovaná, vypukla minulou středu nová ofenziva. Stojí za ní povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA).
Jak nyní uvádí NYT, do sousedního Iráku už se stáhli dva vrchní velitelé íránských elitních jednotek Kuds, zahraniční složky Íránských revolučních gard dohlížející na vztahy s milicemi spřízněnými s Teheránem na Blízkém východě. Stalo se tak poté, co v pátek povstalci oznámili, že dobyli města Homs a Dajr az-Zaur.
Mimo to Sýrii opustili také příslušníci Íránských revolučních gard, někteří íránští diplomatičtí pracovníci, jejich rodiny a íránští civilisté. „Íránci začali opouštět Sýrii v pátek ráno,“ napsal deník.
Evakuace byla nařízena jak na íránském velvyslanectví v Damašku, tak i na základnách revolučních gard, potvrdily anonymní zdroje The New York Times. Část personálu zastupitelského úřadu odletěla do Teheránu, jiní odjíždějí do Libanonu, Iráku a syrského přístavu Latákíja.
Co se děje v Sýrii
Prohlédněte si snímky z armádou opuštěné části Sýrie:
Důvod evakuace
Podle íránského analytika Mehdiho Rahmatiho, který úředníkům radí ohledně regionální strategie, Írán „začíná evakuovat své síly a vojenský personál, protože nemůže bojovat jako poradní a podpůrná síla, pokud syrská armáda sama bojovat nechce.“
„Podstatné je, že si Írán uvědomil, že situaci v Sýrii momentálně nemůže zvládnout žádnou vojenskou operací; tato možnost je mimo hru, “ dodal v telefonickém rozhovoru s NYT.
Respektovaný deník poznamenává, že příkazy k evakuaci znamenají pro obě země významný obrat.
Íránské síly v Sýrii
Írán, podobně jako Rusko, další klíčový spojenec Asadova režimu, dlouhodobě vysílá na syrské základny a frontové linie poradce a velitele. Teherán také podporoval různé ozbrojené skupiny v zemi. Zároveň využíval Sýrii pro dodávky zbraní Hizballáhu v Libanonu.
Na začátku občanské války nasadil na syrské bitevní pole desítky tisíc dobrovolných bojovníků, včetně Íránců, Afghánců a pákistánských šíitů, aby chránili Asadovu vládu a získali zpět území od Islámského státu (ISIS).
Některé z íránských sil, jako je afghánská brigáda Fatemiyoun, zůstaly v Sýrii na vojenských základnách kontrolovaných Íránem. Tato brigáda byla v pátek nasazena také do oblasti Damašku a Latákie, které jsou podle íránských představitelů, již hovořili s americkými novináři, považovány za bašty Asadových sil.
Situace v Sýrii
Povstalci vedení organizací Haját Tahrír aš-Šám zahájili ofenzivu před jedenácti dny. Za první dva dny dobyli druhé největší město Halab (Aleppo) na severu země, ve čtvrtek obsadili další velké město Hamá a v pátek podle agentury Reuters dobyli města Homs, Dajr az-Zaur, Dará a Suvajda.
„Sýrie je na pokraji zhroucení a my to v klidu sledujeme,“ uvedl v pátek na síti X člen íránského parlamentu Ahmad Naderi. Dodal, že pokud by Damašek padl, Írán by také ztratil svůj vliv v Iráku a Libanonu. „Nechápu důvod tohoto mlčení, ale ať je to cokoliv, není to pro naši zemi dobré. Něco se musí udělat, než bude příliš pozdě,“ napsal.
Kromě toho v pátek vůdce islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abu Mohammad al-Jolani v rozhovoru pro CNN prohlásil, že hlavním cílem povstalců je svrhnout režim prezidenta Bašára al-Asada.