Článek
Nejasně definovaná hranice Indie a Číny, dlouhá více než tři tisíce kilometrů, se stala místem krvavých střetů již několikrát. Přítomnost řek, jezer a sněhu pak znamená, že s přirozenou proměnou těchto útvarů se linie vedoucí z hornaté oblasti Ladákh na severozápadě Indie až do Sikkimu na severu může posouvat.
Vojáci dvou jaderných velmocí se tak na mnoha místech setkávají tváří v tvář, upozornila britská BBC.
Indická armáda v pondělí večer informovala, že k posledním střetům došlo minulý pátek v indickém státě Arunáčalpradéš, ležícím ve východním cípu země. Do střetu se zapojily obě strany, přičemž několik vojáků utrpělo lehká zranění, informovala agentura Reuters.
Peking v úterý uvedl, že situace na hranici už je stabilní. „Obě strany se z oblasti okamžitě stáhly,“ informovala již o den dříve indická armáda. Dodala, že velitelé obou stran se ihned poté sešli, aby „obnovili mír a klid“. Agentura AFP podotkla, že šlo o nejvážnější střet od smrtelné potyčky v roce 2020.
Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar už minulý týden v parlamentu uvedl, že jeho země dala Číně „diplomaticky velmi jasně najevo“, že „nebude tolerovat pokusy o jednostrannou změnu“ linie aktuální kontroly, napsala stanice CNN.
Jaderné mocnosti se na hranicích střetly již několikrát
Řešení sporu Indie a Číny rozproudila fotografie „nástroje“, který měl v potyčce na sporném hraničním území sloužit jako náhrada nepovolených střelných zbraní. Po jejím zveřejnění měla Čína údajně propustit deset indických zajatců.
Kovové tyče, kameny i hole s hřebíky. Po střetu čínských a indických vojáků jsou podle amerických tajných služeb desítky obětí na obou stranách, Čína ale o případných obětech odmítá hovořit. Jaderné mocnosti si vjely do vlasů.
Linie aktuální kontroly je de facto hranice mezi Indií a Čínskou lidovou republikou v místech, kde se obě velmoci nedohodly na vytyčení hranic. Ani na jejím přesném umístění se – zejména v západní části Ladákhu – Peking a Dillí neshodnou.
Páteční potyčka je první za poslední téměř dva roky. Naposledy v lednu 2021 si střet na hranici mezi Čínou a indickým státem Sikkim, který se nachází mezi Bhútánem a Nepálem, vyžádal zranění vojáků na obou stranách. Indie i Čína se mezitím snažily o zmírnění napětí.
Oběti bez střelných zbraní, vojáci používají ruce i kameny
V oblasti linie aktuální kontroly nesmí ani jedna strana zahájit palbu nebo zahajovat operace se zbraněmi či výbušninami. Počítá s tím zákaz platný již od roku 1966.
Přesto si předchozí střet mezi vojáky v roce 2020 v údolí Galwan vyžádal desítky mrtvých. Muži mezi sebou bojovali holýma rukama, používali i různé tyče nebo nástroje, které připomínaly starověké zbraně, jako například hole s hřebíky.
Indie uvedla, že si incident vyžádal nejméně 20 zabitých vojáků a 76 zraněných. Čína se ke zprávám, že rovněž utrpěla oběti na životech, nevyjádřila. Střet se nicméně stal první smrtelnou konfrontací mezi oběma stranami v oblasti za posledních 45 let. Čína z potyčky tehdy obvinila Indii.
Podle mluvčího čínského ministra zahraničí Čao Li-ťiena Indie dvakrát překročila hranici s cílem „provokovat a útočit na Číňany, což mělo za následek fyzickou konfrontaci na hranicích mezi oběma stranami“.
India-China border clash - THREAD
— Richard Walker (@rbsw) December 12, 2022
- Reported in Arunachal Pradesh state, known as the "eastern sector"
- China claims the ENTIRE state
- Experts describe eastern sector as potentially the most dangerous flashpoint between India & China
- Part of world's largest border dispute
/1 pic.twitter.com/20bU9iuAF8
Na sporné linii mezi jadernými velmocemi zemřely od začátku 40. let, kdy začaly země vést územní spory, více než dva tisíce lidí.
Letos v září se obě země dohodly, že ze sporné oblasti podél odlehlé západní himálajské hranice stáhnou svá vojska. Prohlášení přišlo před regionálním summitem v Uzbekistánu, kterého se zúčastnili indický premiér Naréndra Módí i čínský vůdce Si Ťin-pching, upozornila CNN.
Aktivity v regionu ovšem nadále ostře a obezřetně sledují vlády velmocí. Čína například kritizuje zapojení amerických jednotek do společného cvičení armád v severoindickém Uttarákhandu.
V posledních letech, kdy se vztahy mezi Čínou a Spojenými státy zhoršily, nahlíží Peking stále více kriticky na sbližování Indie a USA, popsala CNN.
Indie pak s obavami sleduje stavbu mostu přes jezero Pangong Tso v Himálaji, který by mohl pomoci čínskému zbrojení. Módí a Si se naposledy setkali minulý měsíc na summitu skupiny G20 na Bali, kde si oba potřásli rukama, ale k bilaterálnímu jednání nedošlo.