Článek
Arizona může vymáhat zákaz potratů z roku 1864, tedy z doby, kdy ještě nebyla státem USA, rozhodl v úterý tamní nejvyšší soud. Takový vývoj by v jihozápadním regionu prakticky skoncoval s možností uměle ukončit těhotenství.
Zákon starý 160 let, který rozhodnutí nejvyššího soudu oživilo, stanovuje až pětileté vězení pro kohokoli, kdo pomůže s umělým ukončením těhotenství. Neobsahuje žádné výjimky pro oběti znásilnění a interrupce umožňuje pouze v případech, kdy je ohrožen život matky.
Opatření přijalo regionální zákonodárné shromáždění skoro 50 let předtím, než se Arizona stala státem USA, a nejvyšší soud se zabýval otázkou, zda může dál platit. O věci rozhodovala šestice soudců jmenovaná Republikánskou stranou a poměrem čtyř hlasů ku dvěma dala zákazu zelenou. Podle listu The Arizona Republic verdikt stanovuje, že vymáhání může začít za 14 dní.
Dosud v Arizoně platil zákaz potratů po 15. týdnu těhotenství. Omezení vstoupilo v platnost v návaznosti na předloňské rozhodnutí federálního nejvyššího soudu, které eliminovalo právo na interrupci přibližně do 24. týdne, vytvořené precedenčním verdiktem z roku 1973. Mnohé státy s republikánským vedením od té doby zavedly i tvrdší omezení včetně zákonů zakazujících téměř všechny potraty.
Od začátku loňského roku je ovšem guvernérkou Arizony demokratka Katie Hobbsová a ze stejné strany je i generální prokurátorka Kris Mayesová, která slibuje, že lékaři za interrupce stíháni nebudou. Podle deníku The Arizona Republic by její stanovisko nyní mohli napadnout okresní prokurátoři.
Interrupce a prezidentské volby
Před necelými dvěma lety padlo v USA federální právo na přístup k potratům. Svou roli tento vývoj sehraje i v letošních volbách a podle amerikanistky Kateřiny Březinové má situace potenciál ještě dále eskalovat.
Tak, či onak, vývoj staví potraty do popředí místní kampaně před listopadovými volbami, napsala agentura AP. V Arizoně se aktivisté snaží dostat na hlasovací lístek otázku ochrany přístupu k potratům a verdikt může jejich iniciativě pomoci. Pokud by nakonec uspěla, konání referenda může ovlivnit i další volby ve státě, včetně těch prezidentských.
Arizona je přitom považována za jeden z hrstky států, které budou v prezidentské volbě rozhodující. V boji o Bílý dům proti sobě s největší pravděpodobností stanou současný prezident Joe Biden a jeho republikánský předchůdce Donald Trump. Demokrat Biden v kampani prosazuje obnovení celoamerického práva na potrat, zatímco Trump odmítá zaujmout jasné stanovisko poté, co personálními změnami na nejvyšším soudu pomohl zvrácení precedentu z roku 1973.