Článek
Američtí a egyptští archeologové objevili v Abydu rozsáhlou hrobku neznámého faraona z období Druhého přechodného období, uvedlo na svých stránkách americké Pensylvánské muzeum. Nález, který se podařil díky spolupráci právě Pensylvánského muzea a egyptského Ministerstva turismu a památek, vrhá nové světlo na málo známou etapu egyptských dějin a Abydskou dynastii.
Hrobku našli v lednu 2025 zhruba sedm metrů pod zemí v oblasti nesoucí jméno dle egyptského boha zemřelých - Anupova hora. Více než 3600 let stará vápencová pohřební komora má vyzdobený vchod a soustavu místností se stropem z hliněných kleneb, které dosahují výšky téměř pěti metrů.
Abydos, jedno z nejstarších měst Horního Egypta, se nachází přibližně deset kilometrů od Nilu. Bývá považováno za místo posledního odpočinku boha podsvětí Usira, otce Anupa, a za symbolický vstup do posmrtného života. Ve staroegyptské éře sloužilo také jako královská nekropole, kde byli pohřbíváni první faraoni.
Zatím se neví, kdo je faraon pohřbený v nově odkryté hrobce. Dle odborníků ale vládl v období Druhého přechodného období (1640–1540 př. n. l.), tedy v době politické a hospodářské nestability, kdy byl Egypt rozdělen mezi soupeřící království.
Jedním z nich byla i Abydská dynastie, o které je více známo až od roku 2014. Tehdy tým vedený egyptologem Josephem Wegnerem, kurátorem egyptské sekce Pensylvánského muzea a profesorem na Pensylvánské univerzitě, odhalil hrobku krále Seneb-Kaye.
Podobnost výzdoby a architektury mezi nově objevenou hrobkou a tou, která patřila Seneb-Kayovi, vedla odborníky k závěru, že nový nález může přechovávat ostatky jednoho z jeho předchůdců. Navzdory podobnému vzhledu je nová hrobka výrazně větší než jakákoli jiná z dosud známých hrobek vládců této dynastie.
Jméno krále kdysi zaznamenávaly nápisy ve žlutých pásech hieroglyfů. „Královo jméno bylo původně uvedeno v malovaných scénách na omítnuté cihle, která zdobila vstup do vápencové pohřební komory,“ uvedl Wegner. Malby znázorňují bohyně Eset a Neftidu, často zobrazované společně při pohřebních rituálech.
„Avšak nápisy byly poškozeny dávnými vykradači hrobek a dochovalo se jich příliš málo na to, aby šlo jméno přečíst. Mezi možné vlastníky nově nalezené hrobky patří králové Senaiib a Paentjeni, kteří v Abydu nechali vybudovat památníky, ale jejich hrobky dosud nebyly nalezeny,“ vysvětlil Wegner.
Dle něj nález potvrzuje, že v okolí hrobky faraona Neferhotepa I., vládce 13. dynastie, jsou pohřbeni další raní králové. Výzkum bude pokračovat po celý rok 2025 na ploše přibližně 10 000 metrů čtverečních v oblasti Anupovy hory. Archeologové použijí moderní metody, včetně dálkového průzkumu, magnetometrie, která se používá k měření změn v zemském magnetickém poli způsobených přítomností různých materiálů pod povrchem, a fotogrammetrie, která umožňuje vytvářet přesné trojrozměrné modely objektů, staveb nebo terénu na základě fotografií pořízených z různých úhlů.
„Probíhající vykopávky znamenají také ochranu, správu lokality a zachování těchto staveb. To je součástí našeho závazku vůči této lokalitě ve spolupráci s egyptským ministerstvem,“ řekl Wegner. „Společně jsme nyní zpřístupnili hrobky Seneb-Kaye a Senwosreta III. veřejnosti a pracujeme na otevření dalších v téže oblasti. Tento objev představuje nový pohled na počátky záhadné Abydské dynastie,“ dodal.