Hlavní obsah

AP: Hegseth kvůli Signalu používal nezabezpečenou internetovou linku

Foto: Joshua Sukoff, Shutterstock.com

Americký ministr obrany Pete Hegseth.

Připojení, kterému se přezdívá „špinavá“ internetová linka, využívají podle AP na ministerstvu zejména pokud chtějí monitorovat webové stránky, které by jinak byly zablokovány.

Článek

Šéf Pentagonu Pete Hegseth si ve své kanceláři nechal zřídit nezabezpečené internetové připojení, které mu mimo jiné umožňovalo používat aplikaci Signal, napsala agentura AP.

Jde o nejnovější zjištění ohledně používání komunikační aplikace, která se stala předmětem zájmu poté, co vyšlo najevo, že v ní viceprezident J. D. Vance, ministr obrany Hegseth či poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz a další řešili útok na jemenské povstalce Húthíe.

Právě Waltz do skupinového chatu omylem přidal šéfredaktora serveru The Atlantic, který posléze vše zveřejnil.

Začátkem týdne navíc deník The New York Times přišel s tím, že Hegseth sdílel informace o zmíněném útoku i v menším chatu s manželkou, bratrem, osobním právníkem a devíti spolupracovníky. Ale zpět k Pentagonu.

Záruka anonymity

Připojení, kterému se přezdívá „špinavá“ internetová linka, využívají podle AP na ministerstvu zejména pokud chtějí monitorovat webové stránky, které by jinak byly zablokovány.

Největší výhodou je, že uživatel zvenčí nemá jednu z mnoha IP adres přidělených ministerstvu obrany, je tak v podstatě maskovaný. Takové připojení ovšem není chráněno, a tak se dotyčný vystavuje možným hackerským útokům a sledování, zejména pokud sdílí citlivé informace.

Dva úředníci pod podmínkou anonymity agentuře AP řekli, že si Hegseth nechal internetové připojení zřídit ve své kanceláři kvůli používání aplikace Signal.

„I když Signal nabízí větší ochranu než standardní textové aplikace, není zárukou bezpečnosti. Úředníci musí také zajistit, aby jejich hardware a připojení byly bezpečné,“ uvedla pro AP Theresa Paytonová, šéfka společnosti Fortalice Solutions, která se zabývá kybernetickou bezpečností.

„Komunikace vysokých vládních úředníků je předmětem zájmu protivníků, jako jsou Rusko nebo Čína,“ dodala.

Co se dělo kolem aplikace Signal

  • 24. března - Server The Atlantic napsal, že jeho šéfredaktora přidal 15. března poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz omylem do skupinového chatu v aplikaci Signal, kde ministr obrany Pete Hegseth sdílel citlivé vojenské plány o americkém útoku na jemenské povstalce.
  • 20. dubna - The New York Times napsaly, že Hegseth sdílel podrobné informace o chystaných úderech v Jemenu i v dalším soukromém chatu, jež zahrnoval třeba jeho manželku, bratra a osobního právníka.

Signal doporučení navzdory

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) začátkem roku vydala varování, že by se zahraniční hackeři mohli pokusit zaútočit na vládní úředníky prostřednictvím Signalu. Podobné doporučení pro zajímavost vydal i Google.

„Je tajné, jaké komunikační systémy a kanály ministr obrany používá. Můžeme však potvrdit, že ministr nikdy nepoužíval a ani v současné době nepoužívá Signal na svém vládním počítači,“ uvedl v prohlášení hlavní mluvčí Pentagonu Sean Parnell.

Prezident Donald Trump a další představitelé americké administrativy Hegsetha plně podpořili. Z úniku informací novinářům obvinili zaměstnance, kteří podle nich nebyli spokojení. ,,Jsou to jen fake news. Prostě si jen vymýšlejí příběhy,“ prohlásil tento týden Trump.

,,Mám v ministra stoprocentní důvěru,“ řekl pak ve středu novinářům viceprezident Vance.

Kdo je Pete Hegseth?

Pete Hegseth je americký politik, bývalý televizní moderátor, válečný veterán a konzervativní aktivista. Donald Trump si ho v roce 2024 vybral na post ministra obrany.

Hegseth, který se narodil 6. června 1980, vystudoval prestižní univerzity Princeton a Harvard. Do svého životopisu ale vepsal, že této škole vrátil svůj diplom, protože ho tam učili o „nesmyslech“, jakým byla větší role vlády a klimatická změna.

Sloužil v Aghánistánu a Iráku a obdržel za to dvě bronzové medaile, které se udělují za statečnost na bojišti. Armádu později ale opakovaně kritizoval, zejména její programy týkající se diverzity. Nelíbilo se mu například obsazování žen do bojových pozic, ve kterých mají podle něj muži výhodu.

V roce 2012 neúspěšné kandidoval za republikány v senátních volbách.

Od roku 2014 byl moderátorem pravicové televizní stanice Fox News, kde měl svůj víkendový pořad a léta s oblibou kritizoval Pentagon, NATO, demokratické politiky, umělce či vědce.

Související témata:

Doporučované