Článek
Výrazný úbytek vody v Kachovské nádrži zachycují satelitní snímky získané z dat družice Sentinel-2 ESA, které si můžete prohlédnout v úvodu. Ukazují zbytky vody v korytě Dněpru nad zničenou hrází Kachovské přehrady. První snímek pochází z 6. června, kdy byla hráz zničena, a druhý záběr z úterý 20. června.
Obecně velmi spolehlivý, byť výrazně proukrajinský analytik vystupující na twitteru pod jménem Def Mon prostudoval satelitní snímky oblasti a staré mapy. A upozornil, že se s poklesem vody objevil i zatopený ostrov Tavan, možná dokonce s původní přístupovou cestou.
Kachovská přehrada skrze systém kanálů slouží jako zdroj vody pro zemědělství i jako zdroj pitné vody. Nedostatek vody na suchém jihu Ukrajiny způsobí velké škody v zemědělství. Kvůli chybějícím zdrojům vody se může v příštím roce potýkat s nedostatečnou úrodou, degradací půdy a změnami v přírodě i v chování živočichů.
Rozhovor
Vyprázdněním Kachovské přehrady přichází Ukrajina o důležitý vodní ekosystém a také o ekonomicky významnou rybí populaci, popisuje pro Seznam Zprávy Jiří Peterka z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd.
Dalším problémem může být také únik různých nebezpečných látek a chemikálií do krajiny. Monitorování potenciálních rizik komplikuje, že Ukrajina nyní neovládá celé zaplavené území, levý břeh řeky Dněpr je pod kontrolou ruské armády.
Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví lidem v postižených oblastech doporučilo, aby nepoužívali neupravenou vodu ze studní. Jde o prevenci před možným šířením cholery. Riziko pramení ze smíchání splašků s pitnou a podzemní vodou (více zde). Jak je vidět v úvodním videu, ukrajinské úřady se snaží do oblastí dovážet dostatek nezávadné vody.