Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zdravotní péče ve Spojených státech je – v porovnání s devíti dalšími rovnocennými státy – nejhorší. Američané za ni přitom oproti lidem z ostatních zemí platí platí téměř dvojnásobek.
Ukázala to analýza nadace Commonwealth Fund, o níž informoval The Guardian.
Nadace, která se věnuje kvalitě a efektivitě zdravotní péče a přístupu k ní, porovnávala americké zdravotnictví s devíti dalšími bohatými demokratickými zeměmi: Austrálií, Kanadou, Francií, Německem, Nizozemskem, Novým Zélandem, Spojeným královstvím, Švédskem a Švýcarskem.
Ve své analýze použila 70 unikátních měření v pěti hlavních oblastech, kterými jsou přístup k péči, rovnost ve zdravotnictví, proces péče, funkčnost administrativy a výsledky péče.
Data získala z výzkumů prováděných ve spolupráci s jednotlivými zeměmi, vychází také z údajů z analýz prováděných v předchozích letech. Cílem analýzy je kromě porovnání zemí také právě monitorování situace zdravotnictví v USA a vytvoření přehledu o tom, zda se situace zlepšuje.
13 000 dolarů ročně
V letošní analýze si nejlépe vedly Austrálie, Nizozemsko a Spojené království. USA se takřka ve všech zkoumaných bodech umístily na posledním místě, uvádí zpráva z výzkumu. Dobře si vedly pouze v kategorii „Proces péče“, kde USA skončily druhé. Zde zpráva zdůrazňuje silný výkon v oblasti pečovatelských procesů, který je výsledkem úspěšné prevence, jako je například očkování.
Spojené státy mají podle výzkumu nejhorší poměr ceny péče a její kvality. Otázku cen ve zdravotnictví voliči demokratů i republikánů považují za jednu z nejzásadnějších. Podle průzkumu institutu Kaiser Family jsou pro 45 procent dotázaných republikánů a 42 procent demokratů největší zátěží náklady na léky, lékaře a zdravotní pojištění. Podle vládních údajů utratí průměrný Američan za zdravotní péči až 13 000 dolarů (asi 290 000 korun) ročně.
Přestože jsou vysoké ceny v americkém zdravotnictví jednou z hlavních obav voličů, ani Donald Trump, ani Kamala Harrisová žádnou rozsáhlejší reformu v této oblasti nenavrhují. Trump uvedl, že má „návrhy plánu“ pro zlepšení zdravotní péče, žádné konkrétní ale neukázal.
Podle viceprezidenta nadace Commonwealth Fund budou USA muset rozšířit pojistné krytí a provést smysluplné úpravy ve výši nákladů na zdravotní péči. Potřeba je také minimalizovat složitost pojistných plánů a tím zlepšit efektivitu administrativy.