Hlavní obsah

Americký soud poslal do vězení bývalého kongresmana Santose

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Republikánského kongresmana George Santose poslal americký soud na více než sedm let do vězení za podvod a krádež identity.

Článek

Americký soud v pátek poslal bývalého republikánského kongresmana George Santose na více než sedm let do vězení za podvod a krádež identity. Santos se loni přiznal ke zločinům v souvislosti s podváděním podporovatelů jeho volební kampaně. Píše o tom agentura AP.

Soudkyně Joanna Seybertová odsoudila šestatřicetiletého muže k 87 měsícům ve federální věznici a nařídila mu, aby k výkonu trestu nastoupil 25. července.

Santos podle médií u soudu vzlykal a prohlásil, že je „pokořen“ a uvědomil si, že zradil důvěru svých voličů. Soudkyně mu však řekla, že nejsou zjevné jeho výčitky svědomí a že bývalý politik má zřejmě pocit, že „za všechno vždy může někdo jiný“.

Santos se přiznal, že oklamal dárce a ukradl identitu téměř desítky lidí, včetně členů své rodiny, aby mohl financovat svou kampaň do Kongresu. Rovněž se ukázalo, že bývalý kongresman utrácel peníze dárců za dovolené, luxusní zboží, botoxové injekce a služby na pornografickém serveru OnlyFans, připomínají média. Mezi Santosovými oběťmi byla žena s poškozením mozku a dva osmdesátníci trpící demencí, uvedl u soudu jeden z žalobců.

Santos byl do sněmovny v jednom z newyorských obvodů zvolen v listopadu 2022 a byl vnímán jako vycházející republikánská hvězda. Ještě před nástupem do funkce se však ocitl v centru nevídaného skandálu, když newyorský tisk zjistil, že si vymyslel zásadní části životopisu, s nímž se prezentoval v kampani, včetně toho, že absolvoval vysokou školu a pracoval pro renomované banky.

Sněmovní etický výbor krátce nato zahájil vyšetřování jeho kampaně a newyorské úřady Santose postupně obvinily ve více než dvaceti bodech včetně krádeže osobních údajů dárců nebo praní špinavých peněz. Sněmovna reprezentantů ho v prosinci 2023 zbavila mandátu poté, co etický výbor shledal, že o jeho trestné činnosti existují „drtivé důkazy“.

Související témata:

Doporučované