Článek
Japonská televizní stanice NHK uvedla, že se letoun snažil přistát na letišti Jakušima. Dodala, že levý motor letadla hořel, informuje BBC.
Pobřežní stráž obdržela tísňové volání o havárii kolem 14:45. Podle japonského ministerstva obrany zmizel Osprey z radarů kolem 14:40. „Byla vyslána hlídková plavidla a letadla k prohledání oblasti,“ uvedl mluvčí pobřežní stráže.
Japonští představitelé později podle agentury Kjódó uvedli, že poblíž místa nehody byly nalezeny trosky stroje a jedna osoba bez známek života. Informace o osudu zbylých členů posádky zatím nejsou k dispozici. Mluvčí amerických sil v regionu sdělil, že o incidentu stále shromažďují informace, píše Reuters.
Podle letištního úřadu Jakušima se Osprey mohl zřítit v oblasti vzdálené asi dva až čtyři kilometry od letiště. Místní hasiči poté uvedli, že u ostrova Jakušima byly spatřeny předměty vypadající jako součásti letadla.
Letouny Osprey, které jsou schopny vzlétat a přistávat jako vrtulník, jinak ale létají stejně jako letadla, se podle Kjódó už několikrát zřítily v Japonsku i v zahraničí.
V roce 2016 havaroval u Okinawy letoun MV-22, model používaný americkou námořní pěchotou. K haváriím došlo také v Austrálii v roce 2017 a letos v srpnu, přičemž pokaždé zahynuli tři členové posádky.