Hlavní obsah

Americké pojišťovny tisícům lidí zrušily smlouvy. A pak přišel nejhorší požár

Foto: Profimedia.cz

Více než 10 000 domů a staveb zničily požáry v Los Angeles. Na snímku aktuální zásah hasičů.

Kalifornské pojišťovny nemovitostí loni zrušily tisíce smluv právě v oblastech náchylných k požárům. Mnoho obětí aktuální tragédie tak nyní nemá nárok na jakoukoliv náhradu škody.

Článek

Minulý rok se Francis Bischetti dozvěděl, že roční náklady na pojistku jeho domu v Pacific Palisades stoupnou z 4500 (asi 110 000 korun) na 18 000 dolarů (441 000 korun) – částku, kterou si rozhodně nemohl dovolit. Nekvalifikoval se ani k pojištění u California FAIR Plan - soukromé pojišťovací společnosti, která je ale kontrolována státem a je určena pouze těm, kteří na běžnou pojistku nedosáhnou. Kvůli tomu by musel pokácet 10 stromů na svém pozemku, což by představovalo další výdaj, na který 55letý osobní asistent neměl dostatek peněz.

Riskl to a přišel o všechno

Rozhodl se tedy, že „to riskne“ a nebude si platit žádné pojištění. Usoudil, že když bude svůj pozemek zalévat celoročně, bude proti možnému riziku požáru dostatečně chráněný.

Nebyl. Dům, ve kterém žil téměř celý svůj život, v úterý shořel spolu s více než 10 000 dalšími domy a stavbami poškozenými nebo zničenými nejhorším požárem v historii Los Angeles. V celé oblasti je navíc potvrzeno už šestnáct úmrtí.

„Bylo to surrealistické,“ řekl Bischetti deníku Los Angeles Times. „Vyrostl jsem a žil jsem tady 50 let. Za celou tu dobu jsem tohle nezažil.“

Tisíce Kaliforňanů jsou bez smlouvy

Bischetti není zdaleka jediný, kdo se teď nemá jak finančně vyrovnat se ztrátou majetku. V minulém roce se řada amerických pojišťoven rozhodla, že neobnoví tisíce pojistných smluv v Pacific Palisades, Altadeně a dalších oblastech Kalifornie náchylných k požárům.

+16

Dalším zákazníkům zvýšily cenu pojistky o tisíce dolarů. Příliš vysoká cena nebo zrušení smlouvy vedlo k tomu, že se spousta lidí rozhodla své domy nepojistit. Mnoho obětí aktuálních požárů tak nemá dostatečné prostředky na pokrytí svých ztrát.

Požáry, u kterých se očekává, že budou patřit k nejnákladnějším přírodním katastrofám v historii USA, ještě prohloubily už dlouhotrvající krizi na trhu s pojištěním domácností ve státě Kalifornia.

Požáry v Kalifornii mají 16 mrtvých, vítr navíc zesílí

Počet obětí ničivých požárů v Los Angeles se zvýšil z 11 na nejméně 16, informoval v neděli úřad losangeleského koronera.

Dalších 16 lidí se pohřešuje a jejich počet podle úřadů navíc zřejmě stoupne. Následující dny budou klíčové, neboť má v oblasti zesílit vítr, což práci hasičům zkomplikuje.

Do Kalifornie se podle svého týmu chystá zvolený prezident Donald Trump, termín návštěvy však dosud stanoven nebyl. Podle guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma nyní s požáry bojuje asi 14 000 hasičů.

Největší pojišťovna nemovitostí ve státě, State Farm General, v březnu oznámila, že neobnoví 30 000 pojistek vlastníků domů a kondominií, včetně 1626 v Pacific Palisades. Pojišťovna Chubb a její dceřiné společnosti přestaly vypisovat nové pojistky pro dražší domy s vyšším rizikem lesních požárů. Společnost Allstate přestala dávat nové smlouvy úplně a firmy Tokio Marine America Insurance Co. a Trans Pacific Insurance Co. se stáhly z kalifornského trhu (ačkoliv Mercury Insurance nabídla, že převezme jejich zákazníky). Společnost Liberty Mutual minulý měsíc zažalovala majitelka domu, která ji obvinila z toho, že jí zrušila smlouvu kvůli falešnému tvrzení, že její střecha je plesnivá.

„Pojišťovací společnosti začaly rušit pojistky nemovitostí v Kalifornii, poháněny touhou maximalizovat zisky,“ uváděla stížnost podaná u vrchního soudu okresu San Diego. Mluvčí Liberty Mutual odmítl spor komentovat.

Peníze už mu nikdo nevrátí

Bischetti přišel při požáru o majetek v hodnotě tisíců dolarů (desítky tisíc korun). Také s rodinou před katastrofou utratili téměř 4000 dolarů (skoro 100 000 korun) za opravu domu, aby mohli pronajímat některé pokoje.

Bez pojištění toho moc nesvedou. Přihlásili se tak o pomoc u Federální agentury pro nouzové řízení a snaží se získat alespoň prostředky na úklid pozemku, který by podle nich mohl stát nejméně 10 000 dolarů (asi 250 000 korun).

Tak vypadá jedna z mnoha truchlivých kapitol aktuální americké tragédie.

Doporučované