Článek
Americké ministerstvo spravedlnosti chce, aby internetový gigant Google prodal prohlížeč Chrome a omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android. Podle agentury Reuters to ministerstvo navrhlo soudu, aby tak rozbilo monopol Googlu v online vyhledávání a související reklamě. Agentura poznamenala, že Google bude mít v prosinci možnost předložit vlastní návrhy.
Pokud soud návrhu vyhoví, bude to podle Reuters znamenat, že Google bude po nadcházejících deset let čelit přísné regulaci. Google nyní ovládá asi 90 procent trhu online vyhledávání a 95 procent v chytrých telefonech.
Nové soudní dokumenty rozšiřují dřívější požadavky k rozvolnění monopolu. Google už dříve označil návrhy za radikální a tvrdil, že by poškodily americké zákazníky a podniky a otřásly by americkou konkurenceschopností na poli umělé inteligence. Společnost rovněž uvedla, že se odvolá.
Technologičtí giganti vs. soud
Problematiku dominantního postavení Googlu na trhu už letos řešila i Evropská unie. Firma čelila obvinění z blokování konkurenčních inzerentů v internetovém vyhledávání, u evropského soudu ovšem uspěla, a vyhnula se tak pokutě ve výši 1,49 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 38 miliard korun.
Ovšem v Americe je situace jiná. Že firma v rozporu se zákonem využívá své dominantní postavení na telefonech značky Samsung i Apple, rozhodl tamní soud již v srpnu letošního roku.
Nařčení ze strany ministerstva spravedlnosti a Federální obchodní komise z praktik narušujících hospodářskou soutěž čelí i další technologické firmy. Americké ministerstvo spravedlnosti se kromě firmy Google zaměřilo například i na společnost Apple. Začátkem tohoto roku ji zažalovalo za maření inovací blokováním přístupu konkurentů k jejímu hardwaru a softwarovým funkcím.
A žalobám se v USA nevyhnula ani softwarová firma Microsoft, internetový obchod Amazon.com nebo technologická společnost Meta.
Americké ministerstvo spravedlnosti rovněž chce, aby soud ukončil exkluzivní dohody, podle kterých Google platí společnosti Apple a dalším prodejcům zařízení miliardy dolarů ročně za to, aby výchozím vyhledávačem na jejich tabletech a mobilních telefonech byl právě ten od Googlu.
Chrome je nejpoužívanějším prohlížečem pro surfování na internetu s tržním podílem přibližně 60 procent ve Spojených státech a s přibližně dvěma třetinami celosvětově. Pokud by vláda firmu k prodeji Chromu přiměla, byl by to historický zásah proti jedné z největších technologických společností na světě.