Hlavní obsah

Americká stíhačka se z paluby letadlové lodě zřítila do Rudého moře

Ilustrační záběry: Letadlová loď USS Gerald R. Ford trénuje manévrování.Video: U.S. Navy, Youtube.com

aktualizováno •

Došlo k tomu ve chvíli, kdy plavidlo manévrovalo kvůli raketovému útoku jemenských Húthíů. Letadlové lodě amerického námořnictva jsou i přes svou impozantní velikost překvapivě obratné.

Článek

Letoun F/A-18 amerického námořnictva se během prudkého úhybného manévru zřítil z paluby letadlové lodě USS Harry S. Truman do Rudého moře.

K incidentu došlo, když plavidlo provedlo obrat, aby se vyhnulo palbě jemenských šíitských povstalců, uvedla televize CNN s odkazem na představitele administrativy.

Húthíové v pondělí oznámili, že na americké pozice zaútočili balistickými raketami a bezpilotními letouny.

Podle námořnictva je veškerý personál na palubě v pořádku, jen jeden námořník utrpěl lehké zranění.

„Letoun F/A-18E byl aktivně vlečen do hangáru, když posádka ztratila kontrolu nad letadlem. Letoun i vlečný tahač následně spadly přes palubu,“ uvedlo námořnictvo v oficiálním prohlášení. „Námořníci, kteří letoun táhli, podnikli okamžité kroky, aby se od něj vzdálili, než spadne přes palubu. Nyní probíhá vyšetřování incidentu.“

Zda byly v okamžiku pádu na letounu naloženy nějaké zbraně či jiné zásoby, není známo. Rovněž není jasné, zda námořnictvo plánuje pokus o znovuzískání letounu, shrnuje server The War Zone.

Další americký představitel CNN sdělil, že letadlo se potopilo. Cena jednoho stíhacího stroje F/A-18 podle námořnictva přesahuje 60 milionů dolarů (více než 1 300 000 000 korun).

Kdo jsou Húthíové

  • Húthíové nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha) jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
  • Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
  • Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
  • V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“

Taktika „cikcak“

Letadlové lodě amerického námořnictva jsou i přes svou impozantní velikost překvapivě obratné. Ty třídy Nimitz, jakou je i Harry S. Truman, poháněné dvěma jadernými reaktory, dosahují rychlosti přes 54 kilometrů za hodinu díky čtyřem hřídelím lodních šroubů.

Přesné detaily manévru, který Truman provedl, aby se vyhnul palbě Húthíů, nebyly zveřejněny.

Carl Schuster, bývalý kapitán amerického námořnictva, pro CNN uvedl, že letadlové lodě při vyhýbání se raketovému útoku používají taktiku „cikcak“. „Obvykle provádíte sérii střídavých otoček o 30 až 40 stupňů. Každá trvá asi 30 sekund na každou stranu, ale začátek otočky je vždy prudký. Je to podobné jízdě v kličkujícím autě,“ vysvětlil.

Úderná skupina letadlové lodi Harry S. Truman je nasazena v Rudém moři. Námořnictvo v pondělí zdůraznilo, že skupina a její letecké křídlo „zůstávají plně schopné plnit své úkoly“. Letadlová loď Truman se v minulosti několikrát stala terčem útoků ze strany Húthíů.

Na začátku dubna pak jemenští povstalci prohlásili, že sestřelili americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, agentuře Associated Press (AP) to tehdy potvrdila americká armáda. Ta uvedla, že o zprávách o sestřelení letounu ví, ale odmítla je blíže komentovat.

Húthíové tak prokázali, že disponují arzenálem protivzdušné obrany, který představuje reálnou hrozbu, což dokazuje stále rostoucí počet sestřelů amerických bezpilotních letounů. Nasazení bombardérů a neviditelných letounů B-2 v oblasti rovněž ukazuje na to, že nebezpečí, které letadlům hrozí, je ještě větší, než se obecně soudí, upozorňuje The War Zone.

Útoky Húthíů na americké válečné lodě v regionu začaly poté, co americké námořnictvo zasáhlo, aby zabránilo povstalecké skupině v útocích na obchodní lodě a tankery, a to v reakci na izraelskou invazi do Gazy v říjnu 2023.

Ministr obrany Pete Hegseth už dříve prodloužil současné nasazení letadlové lodě USS Harry S. Truman na Blízkém východě a zároveň nařídil, aby se k ní v regionu připojila další úderná skupina pod vedením USS Carl Vinson

Administrativa Donalda Trumpa v posledních týdnech zintenzivnila letecké útoky na cíle Húthíů v Jemenu, což vyvolalo odvetné hrozby této povstalecké skupiny proti americkým válečným lodím.

Zvýšená americká přítomnost signalizuje připravenost na potenciální rozsáhlé letecké operace v regionu, a to v souvislosti jak s útoky jemenských povstalců Húthíů na lodní dopravu v Rudém moři, tak s Íránem, který je podporuje.

„Jemen neustoupí od pokračování svých podpůrných operací pro palestinský lid, dokud nebude zastavena izraelská agrese v Gaze a zrušeno obléhání,“ uvedly ozbrojené složky Húthíů v prohlášení na začátku tohoto měsíce, poté co americké nálety na ropný přístav v západním Jemenu zabily desítky lidí.

Foto: Šimon, SZ

USS Harry S. Truman

Doporučované