Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spojené státy se obrátily na evropské spojence s dotazem, co by potřebovali od USA, aby se zapojili do systému bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dokument, který získala k prostudování.
Diplomatická nóta z minulého týdne obsahuje šest bodů a otázek. Američané zjišťují, jak by které země mohly přispět k bezpečnostním zárukám pro Ukrajinu po uzavření příměří s Ruskem, kdo by byl ochoten vyslat vojáky a jak velký by měl být případný evropský vojenský oddíl.
Evropské země zatím podle informací Reuters o odpovědi jednají a někteří diplomaté prosazují společnou reakci. Agentura ale soudí, že spojencům by se mohla zamlouvat otázka na to, jak mohou Američané přispět, protože někteří představitelé evropských států dali najevo, že se mohou na bezpečnostních garancích podílet jedině s podporou USA.
Americký prezident Donald Trump tento týden šokoval evropské státníky, když si telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a domluvili se na zahájení mírových rozhovorů o Ukrajině. Předběžná jednání se uskuteční už příští týden v Saúdské Arábii.
Trumpův zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg dal najevo, že Spojené státy s Evropou u jednacího stolu nepočítají, ale vezmou v úvahu její zájmy. Naopak Ukrajina by součástí rozhovorů být měla.
V souvislosti s posuny v americko-ruských vztazích se v pondělí uskuteční v Paříži summit vybraných evropských lídrů. Zúčastní se ho mimo jiné zástupci Velké Británie, Německa nebo Dánska. Česko pozvánku nedostalo.
Americký dokument se evropských spojenců dále ptá, jak by měla být případná evropská vojenská mise na Ukrajině organizována, kde a jak dlouho by měla působit. Washington zajímá i to, jestli evropské státy předpokládají účast jiných států.
Další otázky se týkají reakce na případný ruský útok a možností dodatečné vojenské pomoci Ukrajině.