Článek
V pěti amerických státech se během úterních všeobecných voleb hlasovalo v referendech o změně ústavy, jejichž téma se může jevit jako vystřižené z 19. století.
Voliči v Oregonu, Louisianě, Vermontu, Alabamě a Tennessee rozhodovali o osudu otroctví nebo nucených prací coby přípustného trestu za zločin. Počítají s tím výjimky zakotvené v tamních ústavách.
V Louisianě se rozhodli výjimku v ústavě ponechat – podpořilo ji 60 procent voličů. V Alabamě, Vermontu a Tennessee obyvatelé podpořili její odstranění.
Zrušením se otevře vězňům možnost vydělat si za svou práci nějaké peníze. Nyní si vězni v průměru vydělají jen několik centů, v některých případech vůbec nic.
Právní experti oslovení deníkem The New York Times jsou toho názoru, že výsledek referend nebude mít okamžitý dopad. Na druhé straně vězni a podporovatelé změny doufají, že výsledek vyšle jasnou zprávu o tom, že otroctví nemá místo ani mezi lidmi, kteří způsobili nějaký zločin.
Volby pro vás sledujeme živě
Za oceánem se zavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Podařilo se demokratům udržet většinu v americkém Kongresu?
Podle americké Unie pro občanské svobody vězni ročně vyprodukují zboží v hodnotě přes 2 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun) a nabízejí služby v hodnotě 9 miliard dolarů (asi 225 miliard korun). Přesto za svou práci dostávají v průměru od 13 do 52 centů za hodinu.
Každý z výše zmíněných 5 států navrhoval trochu jinou úpravu dotčeného ústavního článku.
V Alabamě hlasovali o tom, zda bude výjimka o odsouzených z ústavy zcela vyňata. V Louisianě chtěli, aby byla sice odstraněna, ale zároveň ji nahradil dodatek, který by vztah odsouzených a nucené práce, potažmo otroctví, nově upravoval a k jejich úplnému zrušení by nedošlo. To se nelíbilo původnímu navrhovateli úpravy, který proto své podporovatele vybízel, aby hlasovali proti změně.
„Vybízel jsem své voliče, aby proti úpravě hlasovali. Zároveň doufám, že v budoucnu budu schopen předložit jasnější úpravu,“ řekl demokrat Edmond Jordan pro web Advocate.
Tennessee voted to fully abolish slavery in prison. It had been one of about 20 states to still permit slavery as a form of criminal punishment. pic.twitter.com/YLldfQneUK
— AJ+ (@ajplus) November 9, 2022
Samotná americká Ústava má ve svém textu identickou výjimku. Lze ji najít ve 13. dodatku, který zrušil otroctví a byl ratifikován v roce 1865.
V minulosti skupina federálních zákonodárců navrhovala zákon, který by výjimku z americké Ústavy odstranil, ale pro svůj návrh nezískala dostatečnou podporu.
Několik států už podobnou výjimku ze svých ústav odstranilo. Naposledy tak udělali zákonodárci v Coloradu (2018), Nebrasce (2020) a Utahu (2020).
V Nebrasce změna v ústavě nejméně v jedné věznici změnu přinesla. Dřív tam trestancům za jejich práci úřady nic neplatily, teď vězni dostávají 20 až 30 dolarů týdně.