Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Psal se rok 2012 a v Sýrii druhým rokem probíhala občanská válka. Jedním z těch, kteří ji pokrývali pro západní média, byl novinář na volné noze a bývalý příslušník americké námořní pěchoty Austin Tice.
13. srpna, pouhé dva dny poté, co oslavil 31. narozeniny, rodáka z Houstonu unesli poblíž syrské metropole Damašku.
Po měsíci se objevilo video, na němž měl zavázané oči a vyplývalo z něj, že ho zadržuje skupina ozbrojenců. Americká vláda však tehdy podle NBC News naznačila, že video mohlo být zinscenované.
Podle bývalého úředníka v průběhu let dostávali tipy, kde by se Tice mohl nacházet. Například letos v létě přišla od libanonského zdroje informace, že ho viděl živého. A že skupina, která ho drží, je napojena na libanonský Hizballáh, napsala agentura Reuters. Ticeho osud to objasnit nepomohlo.
Víkendový pád režimu Bašára Asada ale přinesl rodině novou naději. Debra Ticeová uvedla, že ji ministerstvo zahraničí ještě v pátek ujistilo, že je Austin naživu a že se s ním „zachází bez pochyby dobře“.
Poslední tweet Austina Ticeho pár dnů před únosem:
Spent the day at an FSA pool party with music by @taylorswift13. They even brought me whiskey. Hands down, best birthday ever.
— Austin Tice (@Austin_Tice) August 11, 2012
Tři prezidenti
Rodiče dělali pro zvýšení povědomí o případu maximum. Spolupracují například s Reportéry bez hranic, kteří spustili v roce 2015 kampaň #FreeAustinTice.
Debra Ticeová podle The Times podnikla i několik cest do Damašku, aby se pokusila vyjednat synovo propuštění. Uvedla, že země by mohla Austina předat za splnění tří podmínek – USA se politicky „smíří“ se Sýrií, vůči zemi se sníží sankce a stovky amerických vojáků odejdou z Kurdy kontrolovaného severovýchodu Sýrie.
Čtyři roky po zajetí novináře se s rodinou sešel končící prezident Barack Obama. V roce 2020 vyzval k Ticeho propuštění i Donald Trump. „V mé administrativě neexistuje vyšší priorita než návrat pohřešovaných Američanů v zahraničí,“ prohlásil. Předloni setkání zorganizoval i Joe Biden.
Kdo je Austin Tice
- Nyní 43letý rodák z Houstonu vystudoval mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě.
- Pokračoval studiem právnické fakulty, než se před posledním ročníkem vydal jako novinář na volné noze do Sýrie. Jako bývalý důstojník námořní pěchoty sloužil v Iráku a Afghánistánu.
- Jeho práci publikovaly The Washington Post, McClatchy, Al-Džazíra či francouzská agentura AFP.
Milion dolarů za pomoc
K únosu se za celé roky nikdo nepřihlásil. Režim Bašára Asada opakovaně popřel, že by věděl, kde se Tice nachází. Američtí představitelé nicméně byli přesvědčeni, že mladíka drží syrská vláda, případně její spojenci, uvedl izraelský server Ynetnews.
Toto pondělí poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nalezení Austina Ticeho za „nejvyšší prioritu“. Do libanonského Bejrútu dorazil zvláštní zmocněnec pro záležitosti rukojmích Roger Carstens. Američané jsou zároveň v kontaktu s Turky a dalšími lidmi v Sýrii, jejichž prostřednictvím se snaží zajatého novináře vypátrat.
Ticeho jméno zmínil i prezident Joe Biden. „Jsme nadále odhodláni ho vrátit jeho rodině,“ citovala ho BBC.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pak vypsal odměnu milion dolarů za informace vedoucí k Ticeovu bezpečnému návratu.
"We have heard from sources that have been vetted by the U.S. government that Austin is alive." Austin Tice has been missing in Syria for 12 years. Today his brother & sister tell me "every day is a day that Austin should be released and a day that Austin could be released." pic.twitter.com/o08OgOFKEm
— Christiane Amanpour (@amanpour) December 9, 2024