Článek
České velvyslanectví v syrském Damašku povede bývalý velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, a to ve funkci chargé d'affaires. V páteční tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zahraničí. Ministr Jan Lipavský (nestr.) ve čtvrtek v České televizi řekl, že Česko obnovilo činnost svého zastupitelského úřadu v Sýrii. Vrátil se tam mimo jiné šéf úseku, který se stará o záležitosti vůči Spojeným státům, pro které ČR v zemi funguje jako ochranná mocnost.
„Diplomatické působení Česka v Sýrii je specifické výkonem role ochranné mocnosti USA v zemi, proto je důležité, aby náš úřad vedl seniorní diplomat. Budoucí směřování je důležité nejen pro obyvatele Sýrie, ale i pro celý region Blízkého východu,“ uvedl dnes Lipavský. „V Sýrii se dnes píšou nové dějiny celého regionu. Být u toho je pro mě profesionální výzvou a ctí se vší odpovědností,“ doplnil Pivoňka.
Ve funkci velvyslankyně v Sýrii skončila k předloňskému říjnu po 13 letech Eva Filipi. Jako chargé d'affaires byl od loňského června v čele ambasády Roman Masařík.
Pivoňka oficiálně ukončil své působení v Moskvě loni v květnu. Na ambasádě v Rusku byl od roku 2018, ale od roku 2022 se nacházel v Praze a Česko zastupovali diplomaté na nižší úrovni. V prvních měsících letošního roku ho v Moskvě nahradí bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval. Pivoňka dříve také zastával pozici velvyslance v Ázerbájdžánu.
Diplomatické pracovníky Česko z ambasády v Damašku stáhlo počátkem prosince v době, kdy se hroutil režim prezidenta Bašára Asada pod tlakem vojenské ofenzivy islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Šéf této povstalecké aliance Ahmad Šara je nyní faktickým vládcem země.
V politickém dialogu se současným syrským vedením je podle Lipavského Česko opatrné. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake dnes ČTK řekl, že je Česko s novou syrskou vládou v kontaktu z hlediska zajištění chodu zastupitelského úřadu. „Syrské velvyslanectví (v ČR) nás informovalo, že zastupuje novou syrskou vládu. Tuto skutečnost jsme vzali na vědomí,“ dodal Drake.