Článek
Loď Libra P 402, hlídkové plavidlo třídy Cassiopea postavené Itálií koncem 80. let, zakotvila v přístavu Drač, načež byla oficiálně předána Albánii při slavnostním ceremoniálu za účasti premiéra Ediho Ramy a ministrů obrany obou zemí.
„V těchto těžkých časech by se státy měly snažit o užší spolupráci,“ řekl italský ministr obrany Guido Crosetto. „Je to konkrétní ukázka přátelství mezi Itálií a Albánií a našeho přání pracovat a spolupracovat ve vojenské a hospodářské oblasti,“ dodal.
Rama označil dar za „velmi velkorysý“ a za „projev hlubokého přátelství a úcty“.
Plavidlo o výtlaku 1500 tun a délce 79,8 metru může dosáhnout rychlosti až 20 uzlů (37 kilometrů za hodinu) a má akční rádius 3200 námořních mil (5930 kilometrů). Obsluhuje ho 60členná posádka, na jeho palubě může přistávat vrtulník.
„Bude sloužit nejen v misích pro zajištění bezpečnosti a míru ve vodách Albánské republiky v Jaderském a Jónském moři, ale také mimo ně, ve Středozemním moři,“ řekl velitel albánského námořnictva, kontradmirál Adnan Agastra.
Od vstupu Albánie do NATO v roce 2009 patří Itálie k nejdůležitějším podporovatelům úsilí balkánské země o modernizaci jejích ozbrojených sil v souladu s požadavky NATO. Její zrekonstruované letiště ve městě Kuçovë se loni stalo leteckou základnou NATO.
Po druhé světové válce a následných roztržkách s Jugoslávií, Sovětským svazem a Čínou se Albánie dostala do naprosté izolace. Komunistický režim v zemi se zhroutil koncem roku 1990.
V listopadu 2023 podepsala Albánie s Itálií dohodu o zřízení dvou středisek pro až 3000 žadatelů o azyl, které italská pobřežní stráž zadrží v mezinárodních vodách. Fungování center však od začátku fakticky zablokovaly italské soudy. V březnu schválila italská vláda, vedená krajně pravicovou premiérkou Giorgiou Meloniovou, dekret, na jehož základě se střediska přemění na centra pro vyhoštění, která již nyní v Itálii fungují.