Článek
Nejvyšší představitel Afghánistánu Hajbatulláh Achúndzáda nařídil soudcům, aby striktně aplikovali islámské právo šaría. To zahrnuje mimo jiné veřejné popravy, kamenování, bičování nebo amputaci končetin pro zloděje.
V neděli to na twitteru uvedl hlavní mluvčí radikálního nábožensko-politického hnutí Tálibán Zabihullah Mujahid. Povinný příkaz Achúndzády podle něj přišel poté, co se vůdce setkal se skupinou soudců.
„Pečlivě prozkoumejte složky zlodějů, únosců a vzbouřenců,“ cituje Mujahid podle deníku The Guardian afghánského vůdce. Achúndzáda dále vyzval, aby soudci aplikovali všechny tresty, se kterými právo šaría počítá, pokud k tomu byly naplněny podmínky. „Toto je můj příkaz a je povinný,“ uzavřel.
Právo šaría operuje například s tresty v případě manželské nevěry, pití alkoholu nebo odklonu od islámské víry. Takové zločiny ale musí být podle islámských akademiků nejprve pořádně prokázány: třeba v případě cizoložství jde o přiznání nebo svědectví čtyř dospělých mužů muslimů. Ve stylu „oko za oko“ se pak islámské právo staví ke zločinům, jako jsou vraždy nebo úmyslné ublížení na zdraví.
Podle právní a politické analytičky Rahímy Popalzajové se Tálibán skrz přísnější aplikaci práva šaría může snažit obnovit v lidech strach, který od jeho návratu k moci postupně oslabuje. „Tálibán si chce navíc zajistit svou náboženskou identitu mezi muslimskými zeměmi,“ doplnila s tím, že hnutí má teď po sérii teroristických útoků šanci ukázat, že má nad Afghánistánem stále kontrolu.
Jak to v zemi vypadá rok po návratu Tálibánu?
Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva:
Tálibán převzal vládu v Afghánistánu loni v srpnu. Od té doby se podle deníku The Guardian na sociálních sítích často objevují videa a fotografie stoupenců hnutí, jak hromadně bičují lidi obviněné z různých trestných činů. Při několika příležitostech také Tálibán veřejně vystavoval těla únosců, kteří byli podle něj zabiti při přestřelkách.
Stále více jsou pak omezovaná i těžce vybojovaná práva afghánských žen. Minulý týden jim Tálibán zakázal vstup do parků, tělocvičen a veřejných lázní. Už dříve jim pak bylo znemožněno cestovat bez mužského doprovodu či nařízeno, aby se mimo domov zakrývaly burkou či hidžábem.