Článek
Afghánské veřejné i soukromé školy obdržely od ministerstva pro vyšší vzdělání v úterý dopis, který jim nařídil bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání.
Rozhodnutí islamistického hnutí Tálibán, které stojí v čele země, odsoudilo mezinárodní společenství. Nesouhlas ale v zemi zmítané několika krizemi projevují i běžní Afghánci a Afghánky.
Beznaděj a zděšení
„Jsem v šoku. Cítím beznaděj, protože celá generace, polovina populace, je vyloučená ze vzdělání,“ popsala svoje pocity pro německý server Deutsche Welle (DW) studentka Univerzity Ghor v západním Afghánistánu Nazifa Zakiová.
Zděšení prožívá Massouda, studentka z Kábulu a původem z provincie Džovzjan. „Toto rozhodnutí Islámského emirátu je nespravedlivé,“ říká.
„Proč musíme být vždycky my ty oběti? Afghánistán je chudá země, ale ženy v této zemi se smířily s chudobou vedle všech ostatních problémů, a přesto musí trpět,“ řekla pro britskou BBC další nejmenovaná afghánská studentka.
Rozhodnutí Tálibánu tak pro Afghánky znamená novou realitu. Ženy a dívky mohou nově navštěvovat školu jen do šesté třídy základního vzdělání. Ve čtvrtek byly nicméně podle DW v některých afghánských městech poslány ze školy domů i dívky z prvního stupně.
„Ve společnosti, kde polovina obyvatel nemá přístup ke vzdělání, zůstane obyvatelstvo chudé a závislé na mezinárodním společenství,“ okomentovala dění Šaharzád Akbarová, bývalá předsedkyně Afghánské komise pro lidská práva a lidskoprávní aktivistka pro DW.
Mohlo by vás zajímat
Rozhodnutí Tálibánu nicméně vyvolalo i protesty. Například při těch v Kábulu bylo zadrženo pět žen, informovala ve čtvrtek britská BBC. Další ženy pro britské médium uvedly, že je prorežimní složky v ulicích bily. Vidět byly v afghánských ulicích i slogany „všichni, nebo nikdo“ nebo „vzdělání pro všechny“.
Nesouhlas vyjadřují i muži a chlapci. Například skupina mladých mediků se v průběhu zkoušky v učebně zvedla a na protest proti rozhodnutí ji opustila.
This is the hope for Afghanistan - men like these students of Nangarhar Medical University refusing to sit exams in protest at women being banned from university. Three university lecturers have also reportedly resigned in protest (from Kunduz, Kabul & a polytechnic). pic.twitter.com/s7HEbp2x8R
— Ramita Navai (@ramitanavai) December 21, 2022
Studenti univerzity Nangarhár na východě Afghánistánu se následně shromáždili před univerzitou a protestovali několik hodin.
Nesouhlas vyjadřují i pedagogové. Někteří přestali pracovat, jiní dali výpověď. Podle britské BBC asi 50 profesorů z veřejných i soukromých škol se rozhodlo v reakci na rozhodnutí Tálibánu z práce odejít.
Jedním z prvních byl i Obaidullah Wardak, který učil na katedře matematiky v Kábulu. „Nemohl jsem se s tím smířit, chtěl jsem projevit solidaritu,“ řekl DW. I když prý pochybuje, že by Tálibán rezignace odradila, doufá, že podobně se zachová mnoho dalších.
Tálibán při nástupu k moci sliboval umírněnost, za poslední rok ale významně omezil práva a svobody afghánských občanů, obzvlášť žen a dívek, a začal se vracet k tvrdému uplatňování práva šaría a některým praktikám obvyklým za jeho tvrdé vlády v 90. letech minulého století. Tehdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.