Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký prezident Donald Trump si za pouhých 100 dní u moci znepřátelil celou řadu konzervativců. Kritizují ho investoři na Wall Street, influenceři a moderátoři podcastů a podstatná část voličů, jak dokazuje většina průzkumů veřejného mínění.
Vypovídající je ten vydaný konzervativní televizí Fox News, který se Američanů specificky ptal na to, zda souhlasí či nesouhlasí s počínáním Donalda Trumpa v Bílém domě. Průzkum vznikl ke sto dnům jeho druhého mandátu, časový úsek historicky považovaný za měřítko počátečního úspěchu prezidenta.
A zdá se, že Trump zatím žádného velkého úspěchu, až na jednu výjimku, nedosáhl. Voliči ho totiž v tomto průzkumu, který je významný právě kvůli tomu, že ho provedla Trumpovi nakloněná televizní stanice, pochválili jen za „zabezpečení hranic“, kde USA zaznamenávají v poslední době dramatický pokles nelegálních přechodů.
Podle stanice CBS se snaží do USA dostat nejméně lidí za posledních 25 let. Trend potvrzují statistiky. Například za únor letošního roku pohraniční stráž na hranici zadržela něco málo přes osm tisíc lidí, za vlády demokrata Joea Bidena to často bylo za jediný den.
Ve všech dalších oblastech ale voliči hodnotí Trumpa negativně, a to včetně řízení ekonomiky a kontroly inflace. Tato témata přitom Trumpovi pomohla ke zvolení v loňských volbách.
Fox News k závěrům svého průzkumu dodala, že Trump v porovnání se svými předchůdci vykazuje nejhorší čísla včetně nepopulárního Joea Bidena, jehož počínání za prvních 100 dnů prezidentování schvalovalo 54 procent Američanů. Trump se podle televize nyní drží na 44 procentech.
Na republikána se přitom valí kritika ze všech možných směrů. Přidal se například i šéf největší americké banky JPMorgan Chase & Co a Trumpův spojenec Jamie Dimon. Ten prezidenta varoval před negativními dopady obchodní války, kterou Trump rozpoutal svými cly. Dimon se obává, že by tato válka mohla zničit důvěryhodnost USA na mezinárodní scéně a spustit ekonomickou recesi.
Kriticky se vyjádřil i Joe Rogan, populární podcastový moderátor a také prezidentův podporovatel. Dodnes je epizoda, kterou moderátor s prezidentem natočil během loňských voleb, tou nejpopulárnější v historii podcastu – zhlédlo ji na 58 milionů lidí.
Případ holiče
Rogan ale teď v éteru vyjadřuje znepokojení nad prezidentovým rozhodnutím posílat nelegální imigranty do salvadorské megavěznice bez soudu, právníků a jakéhokoliv řádného procesu.
Zmínil případ homosexuálního holiče jménem Andry José Hernández Romero, kterého úřady odeslaly do Salvadoru i přesto, že Venezuelan tvrdil, že k žádnému gangu nikdy nepatřil.
„Je docela šílené, že je něco takového možné,“ řekl Rogan. „(…) Jde o to, dostat členy gangů pryč (z USA) – s tím všichni souhlasí –, ale nenechme nevinné homosexuální kadeřníky házet do jednoho pytle s gangy,“ rozčiloval se Rogan.
Moderátor svou myšlenku rozvinul na budoucího prezidenta, který by mohl tyto praktiky Trumpovy administrativy, pokud by se staly novým normálem, zneužít. Jinými slovy, takový prezident by mohl nechat zatýkat a deportovat třeba i své politické odpůrce. „Musíme si dávat pozor, abychom se v tomto boji s monstry sami monstry nestali,“ varuje Joe Rogan.
.@joerogan is absolutely right. It may seem fine to blow up due process for Abrego Garcia and others now. But if that's the new normal, how you going to feel when a president is elected with whom you DON'T agree? And all the safeguards are gone?
— David Axelrod (@davidaxelrod) April 20, 2025
Is that the America we want? https://t.co/Bu9KaGQG9Z
Podle moderátora je nutné dát zadrženým lidem šanci na řádný soudní proces. Trump ale se soudci od nástupu do Bílého domu bojuje a tvrdí, že ti záměrně „dusí“ jeho agendu. Označuje je přitom za „levicové šílence“.
Proti prezidentovi se však v poslední době postavila i celá řada konzervativních soudců. List The Washington Post upozorňuje, že zatím asi nejostřejší verdikt namířený proti Trumpově administrativě přišel z pera soudce odvolacího soudu ve Virginii.
J. Harvie Wilkinson III, jehož do funkce jmenoval republikánský prezident Ronald Reagan, napsal, že vláda musí aktivněji usilovat o propuštění Kilmara Abrega Garcii z Marylandu, který byl minulý měsíc rovněž deportován do Salvadoru navzdory soudnímu příkazu, jenž mu to výslovně zakazoval.
Wilkinson počínání vlády v tomto případu označil za „cestu dokonalého bezpráví, kterou soudy nemohou akceptovat“. Soudce má dokonce za to, že tyto snahy by mohly ohrozit americké občany a prezidentovy politické oponenty.
„To by mělo být šokující nejen pro soudce, ale i pro vrozený smysl pro svobodu, který je Američanům mimo soudní budovy stále drahý,“ napsal také Wilkinson.
Přidávají se i další. Konzervativní soudce Trevor N. McFadden se proti prezidentovi vymezil v souvislosti s omezováním přístupu novinářů agentury AP do Bílého domu. Podle soudce jde o porušení svobody slova. „Pokud existuje nějaké šetrné vysvětlení, proč vláda takto rozhodla, nebylo zde předloženo,“ napsal McFadden. Dodal, že „všechny indicie ukazují na odvetu“.
Časté výtky konzervativních soudců
The Washington Post s odkazem na statistiku právníka z Georgetownské univerzity Stephena I. Vladecka napsal, že soudci jmenovaní republikány rozhodují v neprospěch Trumpa „pozoruhodně rychlým tempem“.
„Většinu soudních příkazů v letošním roce sice vydali soudci jmenovaní demokraty, ale to je z velké části způsobeno tím, že většinu případů řešili právě oni. Když se určité kauzy dostaly před soudce jmenované republikány, ti vydali soudní příkazy v neuvěřitelných 45 procentech případů,“ dodal list.