Článek
Francie vyrovnala rekord v počtu dní bez deště, oznámila agentura Météo-France. Nynějších 31 dní sucha je stejná doba jako v období mezi 17. březnem a 16. dubnem v roce 2020.
V zimních měsících jde pak o úplný rekord – nejdelší období bez srážek v zimě až dosud činilo 22 dní v roce 1989.
Pro úplnost je třeba říci, že den sucha určují meteorologové v okamžiku, kdy úhrn množství srážek nad Francií nepřekročí jeden milimetr.
„Jedno je jisté: letošní sezóna již není výjimkou, jen následuje po mnoha měsících, které se vyznačují výraznými srážkovými deficity. Vrátíme-li se přes rok zpět, již poslední zima (−15 %), poté jaro (−40 %), léto (−25 %) a podzim (−10 %) trpěly srážkami hluboko pod průměrem sezónních srážek,“ řekl v rozhovoru pro deník Le Monde klimatolog Matthieu Sorel z Météo-France.
Klimatolog upozorňuje, že sucho je o to více znepokojivé, že přišlo v zimním čase, kdy se obvykle doplňují zásoby podzemních vod. V úterý a ve středu sice meteorologové hlásí srážky na západě země i u pobřeží Středozemního moře, ty ale nebudou stačit. „Jsme ve stavu, v jakém se obvykle nacházíme v polovině dubna, tedy dva měsíce napřed,“ poznamenává Météo-France.
Ničivé sucho v Africe
Dlouhé období sucha postihlo loni na podzim i Afriku:
Velké obavy musejí mít už teď francouzští zemědělci: „Pokud jde o zemědělské půdy blízko povrchu, lze je obnovit, pokud bude v březnu a dubnu hodně srážek. Pro hlubší hladiny podzemní vody je ale velmi pravděpodobné, že se nevrátíme k normálu v celé zemi, “ řekl serveru FranceInfo agroklimatolog Serge Zaka.
Hrozí konflikty mezi zemědělci a energetiky
Tři čtvrtiny francouzských podzemních vod jsou na úrovni nebo pod ní, na které by měly být v únoru, informoval Zaka. „Na doplnění hladiny zbývá jen pár týdnů. Od okamžiku, kdy se poupata rostlin otevřou, většinu vody, která dopadne na zem, spotřebují kořeny rostlin. A proto jen velmi málo vody pronikne do podzemních vod,“ vysvětlil.
Vláda premiérky Elisabeth Borneové svolala minulý týden svůj – v tomto roce – první hydrologický monitorovací výbor, protože hrozí „konflikty v užívání vody“. Jinými slovy jde o napětí mezi potřebami zemědělství, výrobou elektřiny z vodních elektráren v přehradách a potřebami rekreace (golf, kanoistika atd.). Dlouho očekávaný vodohospodářský plán, ohlášený na konec ledna, se o několik týdnů odkládá.
Jednotlivé départementy už ale trpí: například oblast Pyrénées-Orientales je od června v nepřetržité pohotovosti kvůli suchu a i uprostřed zimy ji sužují opakované požáry.
V pátek pak úřady vyhlásily pohotovost kvůli suchu v jihofrancouzském départementu Var, píše agentura AFP.
Il n’est pas tombé de pluie significative depuis 31 jours en France. Les nappes phréatiques ne se remplissent pas, ce qui renforce le phénomène de sècheresse.
— France Inter (@franceinter) February 20, 2023
Entretien avec Emma Haziza, hydrologue. ➡️ https://t.co/q08MEiAQPx pic.twitter.com/MOhXA8w8aX
Loňské léto provázely ve Francii rozsáhlé lesní požáry, zvláště v okolí Bordeaux na západě země. Současné sucho vyvolává obavy, že příští léto může být ještě podstatně horší.
Podle studie zveřejněné v časopise Environmental Research Letters bylo loňské sucho, které postihlo Francii i okolní země, částečně způsobené klimatickými změnami. Ty měly za následek výraznější anomálie atmosférického tlaku a vyšší povrchové teploty. Tyto dva prvky „zhoršily sucho, zvětšily zasaženou plochu a podpořily vysychání půdy evapotranspirací (celkový výpar ze zemského povrchu do atmosféry, který se vztahuje k určitému území, pozn. red.),“ píší autoři studie.