Článek
To nejkrásnější na sportu je, že čas od času píše příběhy, na které se jen tak nezapomíná. Jeden velký a naprosto nečekaný viděly v pondělí večer Košice. Šlo o prvotřídní senzaci a sportovní pohádku.
Hokejisté Velké Británie navzdory veškerým předpokladům uhájili příslušnost v elitní skupině mistrovství světa a po šokujícím obratu ze stavu 0:3 potopili o patro níž ve vzájemném zápase zcela nečekaně Francii 4:3 v prodloužení.
„O britském hokeji nikdo nic nevěděl. Ještě první dny na turnaji v Košicích se nám všichni smáli,“ citoval The New York Times obránce Briana O'Connora, když před pár dny reportoval o nadšení fanoušků na tribunách převlečených za královnu Alžbětu II. nebo slavného skokana na lyžích Eddieho Edwardse.
V pondělí Britové na nejvyšším hokejovém levelu vyhráli po dlouhých 57 letech. A mluví o nich celý hokejový svět.
ICYMI: Just call Ben Davis HERO because his #overtime goal for @TeamGBicehockey keeps the team at the top level! #IIHFWorlds
— IIHF (@IIHFHockey) May 20, 2019
Stay up to the minute with game action with the IIHF App:
https://t.co/PDQtNtuJxc
▶️ https://t.co/yImldTg3TU pic.twitter.com/LP68hHrQIJ
„Lord Stanley by na vás byl hrdý,“ píše například americká televize NBC s odkazem na slavného britského politika a kanadského guvernéra, po kterém je pojmenována nejslavnější klubová hokejová trofej. Přímo v Anglii zase padají slova o největším vítězství v historii nebo zázraku na ledě.
„Jsem na náš tým nesmírně hrdý. Prohrávali jsme 0:3, ale stále jsme věřili. Vrátili jsme se do zápasu, protože jsme měli velkou vůli a nechtěli zklamat naše fanoušky. Že můžeme zůstat mezi nejlepšími týmy světa a hrát s nimi i za rok, je pro nás obrovská věc,” prohlásil v euforii obránce Mark Richardson.
Ještě v polovině zápasu za stavu 0:3 by Britům věřil málokdo. Francouzi ztratili jistotu až díky dvěma inkasovaným gólům před druhou přestávkou, pak vyloženě naráželi na zářícího brankáře Bena Bownse. A když se totálnímu outsiderovi podařilo ve třetí třetině vyrovnat, měl rázem navrch.
Francouzi se oklepali až v závěru, v prodloužení měli dokonce drtivý tlak a sérii tří vyloženě gólových příležitostí. Velké závary na brankovišti ale gólem neskončily, a tak udeřil z ojedinělého brejku outsider. Nejdůležitější gól své kariéry vstřelil po blafáku Ben Davies.
„Na turnaji jsme prohrávali s týmy, které nám daly lekci světového hokeje. A přesto jsme vytvořili skvělý příběh, který měl pro nás nejkrásnější konec. Jednoznačně je to mé největší vítězství v kariéře. Každý hokejista přesně o takovém sní,” radoval se Richardson.
Britové zatlačili o patro níž Francii díky lepšímu vzájemnému zápasu, oba týmy mají po sedmi zápasech shodně pouze dva body. Udržet se v elitní skupině se jim povedlo navzdory zápornému skóre 9:41. Výsledkové dardy na turnaji schytali od Dánů (0:9) i Slováků (1:7).
A co víc: v sedmi zápasech ani jednu jedinou vteřinu herního času nebyli ve vedení.
Italům stačilo k záchraně pět gólů v sedmi zápasech, Britům devět gólů. Udržely se dva týmy s nejhorším skóre.
— Lubos Brabec (@lbrabec) May 20, 2019
„Asi se dneska pořádně opijeme,” pobavil velmi výstižně novináře v mixzóně kapitán Jonathan Phillips. Pro ještě lepší představu, o jak velkou senzaci se jedná, stačí stručně připomenout i některá další fakta:
Francie se držela v elitní kategorii nepřetržitě od roku 2008, před dvěma lety v Paříži mistrovství světa sama pořádala a jen těsně jí tehdy unikl postup do čtvrtfinále. V roce 2013 na šampionátu v Helsinkách dokonce porazila reprezentaci Ruska. Nejednou se proti ní natrápili i čeští hokejisté.
Své hokejisty má Francie rozeseté i ve špičkových ligách v Evropě a zámoří. Do letošní sezony NHL nastoupili tři tamní hokejisté. Teprve devatenáctiletý Alexandre Texier je velkým talentem Columbusu Blue Jackets a reprezentoval i v Košicích.
Nic z toho není vyloženě ukázka ryzí světové síly. Jenže v porovnání se soupeřem?
Britové ještě před dvěma lety hráli mistrovství světa třetí kategorie proti týmům jako Litva, Estonsko, Chorvatsko nebo Nizozemí, v žebříčku IIHF jim patřilo až 22. místo. Už jen to, že minulý rok hned napoprvé prošli do elitní divize, byla obrovská senzace.
Poprvé za dobu, kdy je na trůnu Alžběta II., se stane, že britští hokejisté budou hrát elitní skupinu MS dva roky v řadě. pic.twitter.com/Xvg9i1nvB5
— Lubos Brabec (@lbrabec) May 20, 2019
Vždyť žádný hráč nepůsobí v přední evropské lize. Do NHL byl z Velké Británie draftován jeden jediný hokejista. Teprve 19letý Liam Kirk má do nejlepší ligy ale stále hodně daleko. Arizona si jej vybrala před rokem až v sedmém kole a dnes působí v kanadské juniorce, kde nijak zásadně nevyniká.
„Je to fantastické. Nikdo si nemyslel, že bychom to mohli dokázat. A my se přesto zachránili. Prohrávali jsme 0:3, ale ani to nás nezlomilo. Během time-outu jsme si pověděli pár důležitých věcí,” prohlásil trenér Peter Russell, jedna z klíčových osobností současného britského hokeje.
Watch as @TeamGBicehockey celebrates their OT win to stay in the top group - plus they get some props from @HC_Men 🤜🤛 pic.twitter.com/zleNItnqIZ
— IIHF (@IIHFHockey) May 20, 2019
Bývalý brankář působí u reprezentace už 17 let. Začínal jako asistent trenéra britské osmnáctky, pak jako hlavní trenér juniorů. Teď vede už pět let seniorský výběr, za dva roky ho dokázal vytáhnout z třetí až do té elitní kategorie MS. A dokonce se v ní s týmem udržet. Hráči po utkání plakali dojetím a hrdinně je oslavovali i slovenští fanoušci v hale.
„Když nás doma mladí hokejisté uvidí hrát proti nejlepším týmům světa, určitě je to bude motivovat. Věřím, že i naše hokejová asociace udělá víc pro náš hokej a jeho budoucnost. Chceme se v téhle kategorii udržet co nejdéle,” řekl obránce Ben O’Connor.
V elitní skupině světového šampionátu Britové hráli naposledy v roce 1994 a neopouštěli ji zrovna důstojně. Inkasovali desetigólové příděly dokonce i od Italů nebo Rakušanů. Teď se dokázali mezi nejlepšími udržet a internetem koluje jejich video z ledové plochy, na které po zápase hlouček hráčů slavil senzaci pokřikem: „We are shit and we know we are” (v překladu „Jsme s*áči a víme to”).
"We're shit and we know we are"
— Spittin' Chiclets (@spittinchiclets) May 20, 2019
pic.twitter.com/xIrMdFhS8M
Když už ale i britské deníky píší o největším vítězství britského hokeje, tak trošku zapomínají. Velká Británie má totiž velmi poutavou hokejovou historii. Vždyť spolu s Belgičany, Čechy, Francouzi a Švýcary byla pátou zemí, která v roce 1908 zakládala Mezinárodní hokejovou federaci IIHF.
V roce 1924 byla třetí na olympijském turnaji a o osm let později ho dokonce vyhrála. Ve sbírce mají Britové i dvě stříbra a bronz z mistrovství světa. A stydět se nemusejí ani v historické konfrontaci s Československem. Z 10 zápasů je jejich bilance zcela vyrovnaná, v celkovém skóre mají dokonce o dva góly navrch.
K poslednímu vzájemnému měření sil došlo 8. listopadu 1948, tedy v jeden z nejtragičtějších dnů naší hokejové historie. Československo tehdy přátelský duel v Londýně vyhrálo 5:3, ale na hokej nikdo příliš nemyslel. Jedno z letadel s reprezentanty Trojákem, Šťovíkem, Jarkovským, Švarcem, Stiborem a Pokorným se totiž cestou k zápasu zřítilo, jejich těla oceán nikdy nevydal.
Na Slovensku k dalšímu zápasu mezi Británií a Českem letos kvůli losu nedošlo. Díky velké senzaci v Košicích se tak ale může stát i na mistrovství světa 2020 ve Švýcarsku.