Hlavní obsah

Záchranná služba v Libereckém kraji dnes převzala poslední z 32 nových vozů

Ilustrační snímek.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje dnes převzala poslední dva z 32 nových vozů. Po třech letech tak končí kompletní obnova vozového parku záchranářů.

Článek

Získali 22 moderních sanitek Mercedes Sprinter a desítku plně vybavených vozů Škoda Kodiaq pro lékaře. Záchranná služba má podle jejího ředitele Luďka Kramáře dostatek aut, aby službu zajistila, a to i přesto, že mimo provoz zůstává pět vozů, které byly kontaminovány při výbuchu v Hamru na Jezeře předloni v listopadu. „Ta událost stále není uzavřená, my jsme ty vozy měli na letecké základně a vzhledem k tomu, že se bude za 14 dnů modernizovat, tak jsme je museli převézt k hasičům a dál čekáme na ukončení vyšetřování,“ řekl Kramář. Do služby se ale podle něj auta nevrátí, v Česku není nikdo, kdo by osvědčil, že jsou po dekontaminaci bezpečná pro další provoz.

„Právě dobrá technika je určitě nástrojem, který můžeme záchranářům, zdravotníkům a lékařům poskytnout pro to, aby se dokázali o pacienty dobře postarat nejen v současné covidové době,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který klíčky k posledním vozům řediteli záchranné služby předával. Práce záchranářů v době koronavirové pandemie se výrazně změnila, jejich výjezdů přibylo. Zatímco v době před pandemií vyjížděli denně v průměru ke 160 událostem, teď je jich o 20 až 30 denně víc. Zhruba třetina výjezdů záchranné služby v Libereckém kraji je ke covidovým pacientům nebo k lidem, u nichž je podezření na toto onemocnění.

Modernizace umožnila podle ředitele záchranné služby Luďka Kramáře sjednotit vozový park a výrazně snížit náklady a provoz, opravy i údržbu vozů. I při další obměně chce podle něj záchranná služba zůstat u těchto typů aut, protože se osvědčily. „Co se týká Škody Kodiaq, tak za ty poslední roky jsme měli jen minimální počet oprav, takže z naší strany je obrovská spokojenost,“ řekl Kramář. Tyto vozy neslouží k přepravě pacientů, ale pro rychlou dopravu lékaře k nemocnému, a to i v náročném horském terénu. S plným přístrojovým vybavením stálo jedno auto přes dva miliony korun.

Při nečekané chemické reakci v areálu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku bylo předloni loni 19. listopadu zraněno osm pracovníků, jeden z nich později na následky zemřel. S uniklými chemikáliemi se dostali do styku zasahující záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích. Zhruba 140 lidí proto muselo na opakované zdravotní prohlídky. Podle znaleckých posudků bylo příčinou exploze nedodržení technologického postupu při likvidaci chemických látek. Úřady už firmě Purum udělily pokutu přes 1,3 milionu korun za prohřešky v oblasti bezpečnosti práce, vyšetřování ale pokračuje.

Doporučované