Článek
Pěti nemocnicím, které provozuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, chybí do plného stavu 60 až 70 zdravotníků. Problém už pocítila například interna v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou, kde je kvůli nedostatku sester už delší dobu uzavřené celé jedno lůžkové patro.
„Situace není dobrá v žádném z krajů. Chybí nejen lékaři, ale i sestry. Snažíme se účastnit různých pracovních veletrhů a pomocí stipendií motivujeme čerstvé absolventy našich lékařských fakult. To ale nestačí, proto se poohlížíme i v zahraničí,“ říká Aleš Cabicar (TOP09), náměstek hejtmana zodpovědný za oblast zdravotnictví.
Po lékařích z Ukrajiny a fyzioterapeutech z Polska tak do regionu začátkem října přicestovaly zdravotní sestry. „Jde o deset zdravotních sester z Ukrajiny. Jsou to dámy jak s dlouholetou praxí, tak i čerstvé absolventky, které se rozhodly pracovat v Čechách a v některé z našich nemocnic. Holding jim zajistil ubytování, stravu a hlavně intenzivní tříměsíční kurz češtiny, aby se co nejdřív naučily komunikovat s pacienty,“ vysvětluje šéf Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka.
Nábor zahraničních zdravotníků původně usnadňoval projekt Ukrajina nabízený Ministerstvem zdravotnictví. Ten zjednodušoval papírování nutné pro příjezd a zaměstnání zahraničního personálu. Projekt však ministerstvo nedávno pozastavilo, holding se však na základě zkušeností se zahraničními pracovníky rozhodl v náboru pokračovat sám. „Pro nábor ukrajinských sester jsme se rozhodli po loňské zkušenosti, kterou máme s doktory z Ukrajiny. Jsou vstřícní a ke své práci přistupují s maximální zodpovědností,“ popisuje dosavadní působení zahraničních zdravotníků mluvčí holdingu Magdaléna Doležalová.
Všech deset zahraničních sester musí zvládnout intenzivní tříměsíční jazykový kurz a následně složit aprobační zkoušku na Ministerstvu zdravotnictví. Poté budou dle dohody umístěny do zdravotnických zařízení v Královéhradeckém kraji. „Nedostatečné odbornosti se neobáváme. Jejich znalosti a dovednosti se prověřují už v průběhu jazykových kurzů a při konzultacích s budoucím zaměstnavatelem,“ říká Procházka. Nastoupit do zaměstnání by podle Doležalové sestry měly začátkem příštího roku.
Průměrná mzda zdravotnického asistenta v České republice činí 21 655 korun hrubého, zdravotničtí záchranáři a zdravotní sestry mají průměrně o tři tisíce korun více. I to je jeden z důvodů, proč je zdravotníků v Česku takový nedostatek. „Je to prosté, zdravotníci pracují v náročných podmínkách a za chabou mzdu. Proto je jich málo. Jiná cesta, než se poohlížet v zahraničí, zatím není,“ konstatuje proděkanka Lékařské fakulty v Hradci Králové Hana Langrová.