Článek
Indonéští potápěči v neděli nalezli v Jávském moři části trupu letadla, které se v sobotu krátce po startu z Jakarty ztratilo z radarů s 62 lidmi na palubě. Objeveny byly také části lidských těl, oblečení a trosky, napsala agentura AP. Později byly lokalizovány i takzvané černé skříňky. Na jejich vyproštění se pracuje.
„Dostali jsme od potápěčů zprávy, že viditelnost ve vodě je dobrá, což umožnilo nalézt některé části letadla,“ řekl vysoce postavený armádní činitel Hadi Tjahjanto. „Jsme si jisti, že je to místo, kde letadlo havarovalo,“ dodal s tím, že se podařilo nalézt části trupu, na nichž byly patrné registrační značky stroje. Trosky se nachází v hloubce asi 23 metrů. Záchranná akce nadále pokračuje.
#UPDATE Body parts, twisted wreckage and clothing were recovered from the sea off the Indonesian capital Jakarta on Sunday after a passenger jet with 62 people aboard crashed shortly after take-off a day earlier https://t.co/EES0bX0Ivi #SriwijayaAir #SJ182 pic.twitter.com/zKcjxs0Ld4
— AFP News Agency (@AFP) January 10, 2021
Podle AP stále není jasné, co havárii Boeingu 737-500 aerolinky Sriwijaya Air letícího z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo způsobilo.
Místní rybáři pouze médiím sdělili, že v sobotu odpoledne poblíž místa nehody slyšeli explozi. „Slyšeli jsme něco vybuchnout, mysleli jsme, že je to bomba nebo tsunami, protože jsme následně viděli velký stříkanec vody,“ řekl jeden z nich. Podle dalšího v době havárie silně pršelo a celkově panovalo velmi nepříznivé počasí.
„Bylo to, jako by udeřil blesk a ve vodě vybuchnul,“ popsal pro indonéskou BBC další rybář. „Úlomky pak bezmála zasáhly naši loď,“ dodal.
Šéf aerolinek Sriwijaya Air prohlásil, že letadlo bylo po technické stránce v pořádku a ještě v sobotu před nehodou podniklo další let. Jednalo se přitom o 27 let starý stroj, který dříve sloužil ve Spojených státech.
Boeing zmizel z obrazovek radarů čtyři minuty po startu ve 14:40 místního času (08:40 SEČ). Na palubě bylo podle ministra dopravy Sumadiho 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.
Český ministr dopravy Tomáš Petříček již dříve na Twitteru uvedl, že v letadle nebyl žádný občan ČR.
Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle serveru BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostatečné bezpečnostní normy.
V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.