Článek
Třicet let poté, co se v tehdejším Československu objevil první stírací los, patří Sazce na trhu s nimi podíl asi 80 procent. Povolení k prodeji stíracích losů mají dále společnosti Tipsport, Play Games a Českomoravská loterijní.
První los v roce 1989 měl název Spartakiádní hra, navazoval na dřívější Československou státní loterii. Stál deset korun, hlavní výhra byla 500 tisíc korun, druhou cenou byl vůz Škoda Favorit. „Los se stal okamžitě hitem, emise deset milionů kusů se vyprodala za pouhé čtyři měsíce. Dosud nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pět let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než miliarda korun. Od roku 1989 se v naší nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů,“ uvedl Friedmann.
V průměru si podle něj u Sazky dospělý Čech koupí ročně šest losů dohromady za 400 korun. „Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu,“ doplnil Friedmann. Stírací losy mají podle něj na celkových tržbách Sazky asi pětinový podíl.
Tržby z prodeje stíracích losů v Česku podle zástupců Sazky a Tipsportu stále rostou, meziročně až o desítky procent. „Růst prodejů pokračuje. Loňský rok jsme měli rekordní, meziročně tato kategorie vyrostla o 40 procent. Prodeje v období Vánoc jsou násobně vyšší než v průběhu roku. Zároveň zaznamenáváme zajímavý sezonní nárůst s našimi losy Prázdniny,“ sdělil ČTK ředitel úseku loterií Tipsportu Jan Havel.
Sazka momentálně nabízí 31 druhů stíracích losů, Tipsport 22. Maximální výhra je u Sazky 15 milionů korun, u Tipsportu 13 milionů. „U těchto losů je atraktivní, že jde o takzvané okamžité loterie, kdy se výhru dozvíte hned. Navíc v porovnání s číselnými loteriemi mají losy i výrazně vyšší možnost výhry,“ podotkl mluvčí Tipsportu Václav Sochor. Celková pravděpodobnost výhry se u stíracích losů pohybuje zpravidla mezi 1:3 až 1:4. Například ve Sportce je pravděpodobnost nejnižší výhry v pátém pořadí 1:28.
První stírací los byl uveden na trh v roce 1974 ve státní loterii v americkém státě Massachusetts. Vymyslel ho počítačový expert John Koza za pomoci odborníka na marketing Daniela Bowera.
Tipsport prodává stírací losy od roku 2012, o rok dříve vstoupila na tento trh rovněž Fortuna. V roce 2014 chtěly tyto firmy prodávat stírací losy společně. Přestože tento záměr schválil antimonopolní úřad, nakonec ze spojení sešlo. V roce 2017 Fortuna svou společnost Fortuna sázky, která stírací losy vydávala, prodala Sazce. „V současnosti na svých pobočkách nabízíme několik rychlých číselných her, stírací losy však nikoliv,“ dodal mluvčí Fortuny Petr Šrain. Během 30 let v Česku prodávaly stírací losy také společnosti Gamestar, Victoria Tip, Eurolotto, Terno a další.
Ministerstvo financí evidovalo statistiky o tržbách z prodeje stíracích losů samostatně v letech 2012 až 2016. V tomto období vzrostly tržby ze 440 milionů na 2,59 miliardy korun, tedy téměř šestinásobně. V roce 2016 měly na celkovém objemu sázek podíl 1,3 procenta.
Za loňský rok jsou k dispozici statistiky, ve kterých stírací losy spadají do kategorie loterie, kam dále patří například Sportka. Objem sázek v loteriích meziročně vzrostl o 17 procent na 14,5 miliardy korun. Jejich podíl na celkových sázkách se mírně zvýšil na 5,8 procenta. Téměř dvě pětiny připadaly na automaty, následovaly kurzové sázky s podílem 28 procent.