Článek
V argentinském hlavním měste Buenos Aires skončil po dvou dnech summit největších ekonomik světa G20.
Shoda nad zněním závěrečného komuniké dlouho nebyla jistá, neboť členské země mají v řadě témat odlišné názory, například na obchod či ochranu klimatu.
Dokument však obsahuje 31 bodů a věnuje se širokému rozsahu témat, mimo jiné rozvoji, infrastruktuře, budoucnosti práce, udržitelnosti, digitalizaci či rovnosti mezi muži a ženami.
Účastníci summitu se dohodli na závazku, že budou společně reformovat Světovou obchodní organizaci. V bodech, kde jsou mezi zeměmi velmi rozdílné postoje, jsou v závěrečném komuniké kompromisní formulace.
Změnit obchodní organizaci
Za nejvýznamnější shodu sami účastníci summitu označují podporu reformě Světové obchodní organizace (WTO). Změna ve fungování WTO by měla být vůbec nejrozsáhlejší ve 24leté historii této organizace.
"Skupina G20 vůbec poprvé uznala, že WTO v současné době nenaplňuje své cíle a že je nutné ji reformovat," cituje agentura Reuters nejmenovaného představitele americké delegace.
Lídři skupiny zemí se shodli, že nynější multilaterální obchodní systém nesplňuje očekávání, ale že nabízí prostor pro zlepšení. Od reformy WTO si slibují lepší fungování organizace, na dalším summitu pak chtějí kroky ke změnám v činnosti WTO zhodnotit.
"Každý souhlasil s tím, že WTO by měla být reformována. Je to důležitá shoda," potvrdila také německá kancléřka Angela Merkelová.
Hlasitým kritikem WTO je americký prezident Donal Trump a už několikrát pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO rozhodujících v obchodních sporech, což ohrožuje fungování organizace. Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA.
Migraci řešíme
Agentura DPA uvedla, že na summitu se projevily mezi nejbohatšími zeměmi světa výrazně odlišné názory na migraci, obchod a ochranu klimatu, a tak byly v závěrečném dokumentu zahlazeny kompromisem.
Podle diplomatů by v komuniké mělo být vyjádření týkající se migrace a uprchlíků omezeno na minimum. Agentura Reuters píše, že se očekává jen zmínka, že je potřeba řešit migraci na globální úrovni.
Diplomatické zdroje z podobných důvodů také nečekají, že by se měnily postoje ke změnám klimatu – zatímco 19 zemí podporuje pařížskou klimatickou dohodu, Spojené státy jsou proti.
Představitelé dvaceti největších ekonomik se v komuniké podle Reuters zavážou použít veškeré nástroje ve prospěch silného, udržitelného a vyrovnaného růstu. Země G20 chtějí v nutných případech využít fiskální politiku k vytvoření pojistných polštářů a zajistit, že veřejný dluh zůstane udržitelný.
Dění v Buenos Aires jsme sledovali on line: