Článek
Záchranná stanice v zoologické zahradě Changa Manga se snaží tento stav zvrátit, přestože je chov velmi náročný. Díky péči zdějších chovatelů se to daří.
„Když sup sedí na vejci a z nějakého důvodu odletí pryč během líhnutí a vejce třeba spadne nebo se rozbije, tak je celý chov v troskách,“ popisuje náročnost chovu pracovník tamní chovné stanice.
Pákistánští supi jsou ve volné přírodě také ohroženi léky pro skot a jiná hospodářská zvířata. Zejména pak diklofenakem sodným, který jim poškozuje játra. Látka byla v roce 2006 zakázána, ale v některých oblastech je používaná dodnes.
„Naše zařízení si proto chová i kozy a zajíce, aby mělo vlastní zdroj potravy. Když jsme domácí zvířata kupovali, tak jsme museli čekat, než jsme je porazili, dokud jsme si nebyli zcela jistí, že v jejich těle nebezpečná látka není,“ říká zdejší veterinář.
Cílem střediska je v budoucnu vypustit ptáky zpět do přírody.
„Naším úkolem je založit pro supy bezpečné zóny. Takže se snažíme přesvědčit farmaceutické společnosti, veterináře a oblastní komunity, aby zcela vymýtili používání diklofenaku sodného. Až se nám to podaří, tak budeme moci supy zase pustit ven,“ dodává chovatel záchranné stanice.
Podrobnosti v úvodním videu.