Dění po nehodě sledujeme online v tomto textu:
Foto: HZS Středočeského kraje V úterý 14. 7. po půl desáté večer dostali hasiči hlášení, že došlo k tragické nehodě.
Foto: HZS Středočeského kraje Na trati u Českého Brodu se srazily dva vlaky.
Foto: HZS Středočeského kraje Souprava osobního vlaku CityElefant asi se 120 cestujícími narazila do stojícího poštovního vlaku.
Foto: HZS Středočeského kraje Přední část dvoupodlažní elektrické jednotky zůstala po nárazu zaklíněna do zadního nákladního vozu.
Foto: HZS Středočeského kraje Navíc byla setrvačností nadzvednuta mimo koleje.
Foto: HZS Středočeského kraje Na místo byly postupně vyslány jednotky třetího poplachového stupně.
Foto: HZS Středočeského kraje Část hasičů a policistů pročesávala okolí nehody pro případ, kdyby někdo z cestujících v šoku opustil vlak a zůstal například ležet v poli se zraněním.
Foto: HZS Středočeského kraje V pátrání pomáhal i vrtulník s termovizí.
Foto: HZS Středočeského kraje Na místě bylo 30 zraněných.
Foto: HZS Středočeského kraje Většina osob z havarovaného vlaku pak byla odvezena evakuačními autobusy na vybraná stanoviště, ze kterých budou pokračovat náhradní dopravou.
Foto: HZS Středočeského kraje Strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině, nehodu nepřežil.
Foto: HZS Středočeského kraje Při vyprošťování těla spolupracovali středočeští hasiči s pražskými i drážními kolegy, neboť bylo nutné vykolejený vůz nejprve řádně stabilizovat a pak postupně rozřezávat.
Foto: HZS Středočeského kraje Podle ministra dopravy Karla Havlíčka, který na místo dorazil, byl strojvůdce zkušený.
Foto: HZS Středočeského kraje Ministr ovšem vyloučil selhání zabezpečovacího systému, který je na této trati nejlepší možný.
Foto: HZS Středočeského kraje Asi hodinu po půlnoci nechal velitel zásahu snížit poplachový stupeň na druhou úroveň a začal s redukcí zasahujících jednotek.
Foto: HZS Středočeského kraje Před třetí hodinou si ale na místo vyžádal vyprošťovací tank od drážních hasičů z pražské Michle.
Foto: HZS Středočeského kraje Tříkolejná trať byla po celou dobu vyšetřování uzavřena a železniční doprava na hlavním tahu mezi Prahou a Kolínem byla až do středečních ranních hodin odkláněna přes Lysou nad Labem.
Foto: HZS Středočeského kraje U události zasahovali profesionální hasiči ze stanic Český Brod, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Říčany a Stará Boleslav, jednotky podniku Správa železnic z Nymburka a Prahy a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Poříčany, Škvorec a Úvaly.
Foto: HZS Středočeského kraje Dva těžce zranění pacienti byli transportováni do nemocnic v Praze a Českých Budějovicích letecky přivolanými vrtulníky.
Foto: HZS Středočeského kraje Osm středně těžce a dvacet pět lehce zraněných osob rozvezly posádky zdravotnické záchranné služby sanitkami do nemocnic v Kolíně, Nymburce a v Praze.
Foto: HZS Středočeského kraje Kvůli velké tmě byl celý prostor kolem nehody a ošetřování zraněných nasvícen osvětlovacími balony a mobilními reflektory.
Foto: HZS Středočeského kraje Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala nelze jako příčinu nehody vyloučit lidskou chybu ani technickou poruchu. Vyšetřování začne, až skončí záchranné práce.
Foto: HZS Středočeského kraje Jde už o třetí srážku během několika posledních dnů. Na začátku minulého týdne došlo k čelní srážce dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných, z čehož 9 lidí utrpělo střední a těžká zranění. Policie následně zadržela jednoho ze strojvůdců pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Vlak jedoucí na Karlovy Vary, který řídil, podle Drážní inspekce nepočkal ve stanici, jak původně měl.
Krátce po osmé hodině ve středu ráno se hasičům podařilo zaklíněné vlaky odtrhnout.