Článek
K dalším protestům ihned po rozhodnutí soudu vyzval tým Navalného. Jako místo demonstrace určil Manéžní náměstí nedaleko Kremlu. To mezitím obsadily bezpečnostní složky a nedalo se tam podle serveru Kommersant dostat.
Kolem 23:00 místního času pochodovalo centrem ruského hlavního města odhadem na 2000 protestujících, informoval server Meduza.
When I was 5 or 6 I had this recurring nightmare of finding myself on a street and having to desperately run and hide from gangs of soldiers. No idea where it came from. Too young to have watched films. But I guess it kind of looked like this. pic.twitter.com/7M6nU0OMPy
— Oliver Carroll (@olliecarroll) February 3, 2021
Reakce bezpečnostních složek byla tvrdá. Na sociálních sítích se objevila videa, na kterých je zaznamenána nebývalá policejní brutalita. V úvodním videu naleznete ukázku. Je v ní vidět, jak policisté zadrží projíždějící taxík a vytáhnou z něho utíkajícího demonstranta. Srazí ho k zemi a postupně se v jeho mlácení vystřídá celá řada z nich. Zbitého protestujícího pak odvádí pryč ze silnice. Na dalších záběrech je vidět extrémní zásah proti novináři Fedoru Chudokormovi. Ten komentoval policejní zásah, což se nelíbilo jednomu z přítomných policistů a na novináře zaútočil nebývale brutálně.
Se stejnou razancí policie potlačila protesty i v dalších městech.
Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla nebývalá vlna nevole navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám. Během protestů zadržela policie přes tisíc stoupenců ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Demonstrace se konaly hlavně v Moskvě a Petrohradu. Další protesty pak probíhaly v Iževsku, Omsku, Čeljabinsku a dalších ruských městech.