Článek
Lidé se vydali do ulic i přes varování prezidenta Aleksandara Vučiće, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy koronaviru. Druhou noc protestovali proti způsobu, jakým vláda řeší současnou pandemii.
Epidemiologická situace v zemi se zhoršila a obyvatele Bělehradu měl podle vládních plánů znovu potkat zákaz vycházení. Konečné slovo má krizový štáb, který verdikt oznámí během čtvrtka.
Někteří demonstranti házeli na policisty světlice a kameny, napsal server BalkanInsight. Reakce byla tvrdá. Na sociálních sítích se objevila videa, na kterých je zaznamenána nebývalá policejní brutalita. V úvodním videu naleznete ukázku. Je v ní vidět, jak policisté odchytnou jednoho z utíkajících demonstrantů. Srazí ho k zemi a postupně se v jeho mlácení vystřídá celá řada z nich. Zmučené tělo pak jiní dva muži v uniformách jen odklidí ze silnice, aby nebránilo průjezdu policejního konvoje.
Na drastické záběry nikdo z oficiálních představitelů země dosud nereagoval. Ministr vnitra Nebojša Stefanović pouze uvedl, že bylo zraněno deset policistů. Zraněné na straně demonstrantů neoznámil.
Prezident Vučić viní z organizování nepokojů krajně pravicové skupiny a blíže neurčené „zástupce regionálních zpravodajských služeb“, kteří podle něj chtějí podkopat postavení Srbska.
Obyvatele metropole žádal, aby se protivládních shromáždění neúčastnili a zabránili tak šíření viru. „Už nemáme volná lůžka v nemocnicích. Otevřeme ale nové nemocnice,“ uvedl během svého vystoupení.
Většina z protestujících, kteří vyšli do ulic ve středu večer, měla na obličejích roušky. Před budovou parlamentu pískali a vykřikovali hesla jako Vučići, odstup! Někteří z nich házeli na příslušníky pořádkové policie kameny, ti zasáhli slzným plynem. Pak použili obušky.
Sedmimilionové Srbsko dosud zaznamenalo 17 076 případů nákazy koronavirem a 341 úmrtí. Ve středu se počet infikovaných zvýšil o 357, v úterý o 299. Podle zdravotnických úřadů jsou tamní nemocnice zcela přeplněné a jejich personál vyčerpaný.
Podle kritiků může za nárůst počtu nakažených rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června. Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických pravidel, zejména v nočních klubech.