Článek
Lidé je hází do žlutých kontejnerů na plasty, nádoby jenom na kovy by zabíraly další místo, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
Do žlutých kontejnerů mohou lidé odkládat kromě plastů a tetrapakových obalů i plechovky od nápojů, krmiv pro zvířata a další drobné plechovky bez zbytků původního obsahu.
K odložení větších kovových předmětů jim slouží devět separačních dvorů, v nichž mohou obyvatelé města bezplatně odkládat i další roztříděný komunální odpad.
Samostatné nádoby na kov by podle Nadrchala zabraly další veřejná prostranství a kontejnery by musely vyvážet vozy vyhrazené přímo pro tuto komoditu. „Tříkomoditním sběrem tyto komplikace odpadají, jelikož vše je sváženo jedním vozem na třídicí linku v rámci jedné svozové trasy, a to bez dalších nákladů,“ dodal náměstek.
V Pardubicích lze třídit plasty, tetrapacky a kovy, papír, sklo, elektroodpad, textil, bioodpad ze zahrad a jedlé oleje. Letos město začalo se zkušebním sběrem bioodpadu v sídlištní zástavbě. Hnědé popelnice jsou na Dubině. „K opětovnému využití se tak v současné době v Pardubicích vrací více než třetina odpadů,“ dodal Nadrchal.
Na devět separačních dvorů lidé loni svezli 183 tun kovů, z toho lehké kovy včetně hliníkových obalů tvořily 23 tun.
Svitavy mají kontejnery na kovy od roku 2017, jsou šedé barvy. Po prvním jarním a podzimním svozu tam lidé za několik měsíců umístili 650 kilogramů kovového odpadu.