Článek
Při pořizování selfie zahynulo v celém světě v uplynulých šesti letech 259 lidí. Vyplývá to podle amerického deníku The Washington Post (WP) z výzkumu vědců z Celoindického institutu lékařských věd v Dillí.
Vědci podle WP analyzovali články v médiích o tragických nehodách spojených s pořizováním fotografických autoportrétů v období od října 2011 do listopadu 2017. Zjistili, že nejčastější příčinou 259 úmrtí bylo utonutí. Po něm následovaly dopravní nehody, například při focení s přijíždějícím vlakem, a pády z výšek. K dalším příčinám patřily útoky zvířat, postřelení a zasažení elektrickým proudem.
Nejvíce úmrtí připadá na Indii. Na druhé místo se zařadilo Rusko následované Spojenými Státy a Pákistánem. Ačkoliv ženy si pořizují více selfie, téměř tři čtvrtiny všech obětí byli muži do třiceti let. Podle vědců může za prvenství Indie fakt, že má z celého světa nejvíce obyvatel splňující právě tato kritéria. Z celého počtu 259 obětí na ně připadá 159 případů.
Nejčastějším způsobem úmrtí bylo utopení. Příkladem je například pád do prudké řeky nebo vypadnutí z lodě. Na druhé místo se řadí smrt způsobená dopravním prostředkem, například vlakem. Železniční doprava je v Indii velmi populární. S 65,5 tisíci kilometry je pátou největší vlakovou velmocí. Pád z výšky se řadí až na třetí místo společně s uhořením.
Zaznamenaných smrtelných nehod při pořizování selfie bylo letos už několik. V květnu v Indii si jeden muž pokoušel pořídit snímek se zraněným medvědem, šelma ho ale roztrhala. Minulý měsíc ve Spojených státech spadl izraelský turista ze skály v Yosemitském národním parku, když se snažil vyfotit se s vodopádem. V polovině června pak na populární turistické pláži Praia dos Pescadores poblíž resortu Ericeira na západě Portugalska spadl pár ze čtyřicetimetrové vyhlídky při pokusu o společnou fotku. Vedoucí studie Agam Bansal jako řešení navrhuje zákaz pořizování selfie na riskantních místech, jako jsou vrcholky hor, řeky a střechy budov.
Aby člověk umřel při focení selfie ale nemusí ani vkročit na riskantní místo. Podle studie nejvíce amerických obětí zemřelo na následky střelného zranění při pózování se zbraní.