Článek
Projekt nazvaný Živý dům obsadil třetí místo v soutěži Máme vybráno. Práce začnou na jaře.
Obrovská vila se zahradou uprostřed bytové zástavby sloužila jako jesle a posléze domov pro děti do tří let. Poté zůstala opuštěná, pustla a přibývaly v ní odpadky. V roce 2019 objekt koupili salesiáni. „V Teplicích fungujeme v pronajatých prostorech, před dvěma lety nás vystěhovali a my jsme museli narychlo řešit nová místa. V tom se naskytla možnost koupit tuto budovu,“ uvedla manažerka Salesiánského střediska Štěpána Trochty Pavlína Mašková.
Dům stál devět milionů korun, oprava je vyčíslena na několik desítek milionů. „Podstatnou část už máme, schází kolem dvaceti milionů korun. Podporu hledáme všude možně. Teď třeba se mohou lidé zapojit do soutěže Namaluj svého anděla. Výtěžek z prodeje výtvarných děl, která nám přijdou, je určen právě na budování multifunkčního střediska,“ řekla Mašková. Hlavním investorem je Salesiánská provincie.
Živý dům se stane zázemím pro středisko pro děti a mládež, nízkoprahový klub, sociálně-aktivizační službu pro rodiny a přestěhuje se sem i komunita salesiánů ze Zámeckého náměstí. „Prostoru je tady dostatek, tři patra a nespočet místností a komůrek,“ poznamenala Mašková. Zahradu bude do budoucna moci využívat i veřejnost, počítá se také s hřištěm. „Začít jsme měli s opravou teď na podzim, ale vše změnila covidová doba. Jsme optimisti a věříme, že na jaře odstartujeme a finišovat budeme v roce 2024,“ uvedla manažerka, která se snaží do domu v Hlávkově ulici přilákat místní už nyní. V objektu se uskutečnilo několik komentovaných prohlídek s architektem a halloweenská akce pro děti. Betlémské světlo se tu bude předávat na Štědrý den. „Chceme sem navést lidi, aby viděli, co se tu bude dít, naučili se sem chodit,“ řekla Mašková.
Covidová doba se promítla téměř do všech aktivit salesiánů, kteří jsou v Teplicích 30 let. Středisko volného času bylo zavřené, ale zaměstnanci zajišťovali počítače či připojení na distanční výuku, online konzultace, z pracovníků farnosti se stali dobrovolníci v nemocnicích či na hygienických stanicích, pomáhali seniorům, kteří se báli vycházet. Práce má Salesiánské středisko Štěpána Trochty dost i nyní. „Od září je velký nárůst počtu dětí, které potřebují doučování. Pomáháme s řešením exekucí, problémů s bydlením a podobně,“ uvedla Mašková.
Na nové prostory v někdejších jeslích se těší. „Zatím je to obrovská krásná ruina, která je už ale vyklizena a připravena k opravě,“ řekla manažerka.