Článek
Po osmi letech na českém trhu končí Poštová banka. Souvisí to s přestavbou byznysu slovenského peněžního ústavu. Banka z miliardářské skupiny J&T opouští korporátní byznys ve prospěch drobných klientů.
Všichni klienti Poštové banky dostali informaci o jejím odchodu z Česka již minulý rok. Většinu úvěrů převezme slovenská centrála. Definitivní ukončení činnosti banky v Česku má nastat k 30. červnu.
„Poštová banka se zaměřuje zejména na retailové klienty a postupně utlumuje korporátní byznys, jemuž se věnovala před změnou managementu před šesti lety a na který byla česká pobočka výhradně zaměřená,“ sdělila mluvčí banky Lýdia Žáčková. Na působení sesterské J&T Banky, zaměřené na privátní movitou klientelu, se na českém trhu nic nemění.
Změna souvisí s posunem banky k digitálním službám. „Poštovou banku čeká v letošním druhém čtvrtletí největší změna v její dosavadní historii. Celou pobočkovou síť převezme ‚sesterská‘ 365.bank a Poštová banka bude působit výhradně na 1 500 pobočkách Slovenské pošty,“ popsal generální ředitel skupiny Andrej Zaťko. Celý holding se bude nově jmenovat 365.bank.
V loňském roce vydělala česká pobočka Poštové banky 71 milionů korun, vyplývá ze zveřejněné výroční zprávy. O rok dříve byla ve ztrátě 33 milionů.
Poštová banka původně spadala do impéria slovenského byznysmena Maria Hoffmanna. V roce 2012 získala většinový podíl v bance skupina J&T, ovládaná miliardářskými rodinami Jakabovičů a Tkáčů. O tři roky později banka přešla pod téměř výlučnou kontrolu J&T v rámci velkého majetkového vypořádání s Hoffmannem v hodnotě 500 milionů eur.
Na český trh vstoupila „Poštovka“ naplno v roce 2013, tedy krátce po ovládnutí ze strany J&T. Zatímco J&T Banka se soustředí na bohaté klienty, Poštová banka měla být podle původních plánů nízkonákladovou institucí pro drobné střadatele.
V Česku se Poštová banka v minulosti angažovala i v zajímavých byznysových kauzách. Před devíti lety například zasáhla skupováním pohledávek od jiných bank do boje o ústeckou Spolchemii.
Předloni se Poštová banka s J&T Bankou dostaly na jednu stranu s realitním magnátem Radovanem Vítkem v jeho válce s miliardáři Markem Čmejlou a Jiřím Divišem. Žaloba bývalých spolumajitelů Mostecké uhelné společnosti, kterou podalo též několik amerických fondů, se týkala Vítkova převzetí developerské skupiny Orco. Akvizice se završila v roce 2016. Prvoinstanční soud v New Yorku ale žalobu o desítky miliard korun zamítl. Pravomocný rozsudek podle dostupných informací dosud nepadl.