Článek
Od roku 2000 je nikdo neviděl. Darwinovy deníky, které mají mimořádnou hodnotu, zmizely z knihovny britské Cambridgeské univerzity. Zaměstnanci knihovny se původně domnívali, že někdo dokumenty jen špatně zařadil. Po důkladném prohledání archivu univerzita ohlásila, že z archivu byly pravděpodobně ukradeny. Britská policie už zahájila vyšetřování, o krádeži informovala také Interpol. Univerzita vyzvala veřejnost, aby pomohla s pátráním.
Charles Darwin
Britský přírodovědec Charles Robert Darwin se narodil v roce 1809 a vystudoval teologii na Cambridgeské univerzitě. Proslavil se zejména jako objevitel evoluční teorie, kterou veřejně představil v červenci 1858. Vysloužil si za ni značnou kritiku zejména ze strany církve, pár let nato se ale stala základem bádání biologů, genetiků, sociologů i filozofů a dnes je přijímána širokou vědeckou obcí.
„Zlomilo nám to srdce,“ prohlásila univerzitní knihovnice Jessica Gardnerová, jež pracuje v knihovně od roku 2017. Je také přesvědčená, že nikdo „nenechá kámen na kameni“, dokud se deníky nenajdou.
Knihovna se dokumenty pokusila najít již v minulosti, ale Cambridgeská univerzita vlastní přes deset milionů rukopisů a map. Pokud by se všechny police z knihovny vyskládaly za sebe, měřily by 200 kilometrů, což je zhruba vzdálenost po silnici z Cambridge do Southamptonu, píše BBC. Darwinův archiv tvoří 189 krabic.
Uvnitř Darwinovy hlavy
Byl to červenec roku 1837, kdy 28letý mladík, kterého dnes známe jako Charlese Darwina, napsal ve svém domě v Londýně do horní části stránky jednoho ze svých červených kožených deníku jedno slovo – „myslím“. Vedle nápisu pak vznikl náčrt stromu, jenž se později stal základem teorie Darwina o evoluci. O více než 20 let později, 24. listopadu 1859, zveřejnil Darwin v časopise O původu druhů jeho finální podobu.
„Tyto deníky jsou Darwinovým pokusem položit si otázku, odkud pocházejí druhy, jaký je jejich původ?“ vysvětluje Jim Secord, profesor historie a filozofie na univerzitě v britském Cambridge. „Je to skoro jako být v Darwinově hlavě,“ říká profesor o čtení deníků známého vědce. Dodává také, že jsou napsány s velkou rychlostí a „intelektuální energií“. Zmizení tak ikonického objektu je podle něj tragédií.