Článek
Světová zdravotnická organizace dnes vyzvala k dočasnému zastavení přeočkovávání covidovou vakcínou. Podle ní má mít nyní přednost vakcinace v chudších zemích, informovala agentura DPA.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes v Ženevě kritizoval země, které chtějí občanům nabídnout či již nabízejí třetí dávku vakcíny kvůli její údajně postupně klesající účinnosti v ochraně před covidem-19. Přeočkovávání je podle něj potřeba zastavit nejméně do konce letošního září, kdy by mělo být naočkováno alespoň deset procent populace ve všech zemích světa.
„Země s vysokými příjmy podaly 100 dávek na 100 obyvatel,“ řekl Tedros. „Nízkopříjmové země mohly současně podat jen 1,5 dávky na 100 obyvatel, protože jim vakcíny chybějí. Potřebujeme to nutně otočit, aby většina vakcín šla nízkopříjmovým zemím namísto těm s vysokými příjmy,“ dodal.
WHO tvrdí, že vědci nejsou zajedno, zda třetí dávka podaná lidem, kteří již dvě obdrželi, účinně brání v šíření koronaviru. Řada zemí se ovšem rozhodla začít třetí dávku aplikovat. Své obyvatele starší 60 let přeočkovává například Izrael. Premiér Naftali Bennett vyzval starší část populace, aby si nechala dát další dávku, a byla tak lépe chráněna před virem.
Německo zase v úterý oznámilo, že bude nabízet třetí dávky vakcín Moderna a Pfizer. Milion lidí z Británie, kteří spadají do zranitelné skupiny, bude mít nejspíš možnost dostat třetí dávku od září.
Spojené státy americké o další dávce, s ohledem na šíření nakažlivější koronavirové varianty delta, uvažují také. Bílý dům ale ve středu potvrdil, že má dostatek vakcín, aby mohl distribuovat do zahraničí a zároveň zajistit, že budou Američané plně očkovaní. „Rozhodně máme pocit, že je to zbytečná volba a můžeme dělat obojí,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki.
Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes požádal odborníky o vypracování stanoviska, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování. Rozhodnout chce do konce srpna.
Mezitím, co se bohaté země snaží co nejvíce posílit svou kolektivní imunitu, rozvojové země jsou na tom špatně. Například na Haiti a v Demokratické republice Kongo nemá dvě dávky vakcíny žádný člen společnosti. Indonésie, která v posledních měsících čelila vysokému počtu případů nákazy i úmrtí v souvislosti s šířením delta varianty, má plně naočkovaných pouze 7,9 % své populace. Vyplývá to z vědecké publikace Our World in Data.
Není to poprvé, co šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje na bohatší státy, aby těm chudším věnovaly část ze svých zásob vakcín. V květnu bohaté země žádal, aby počkaly s očkováním dětí a mladistvých a dávky jim určené raději darovaly do zahraničí. Podle WHO by měly vyspělé země dělat mnohem víc, aby rozvojovým zemím pomohly s pandemií.