Článek
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po schůzce krizového výboru zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil. Zároveň vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Stav zdravotní nouze vyhlásila WHO teprve pošesté ve své historii.
V reakci na rozhodnutí WHO české Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v ČR. Dosud opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni.
Nový typ koronaviru se ve čtvrtek rozšířil do všech oblastí a provincií Číny. Uvedly to v pátek čínské úřady poté, co byla nákaza zaznamenána i v Tibetu.
V provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, na nemoc zemřelo již 204 osob a je zde téměř 6000 nakažených. Za sedm dní se podle NHC podařilo vyléčit a propustit z nemocnice 596 osob.
Zahraniční vlády zatím pokračují v evakuaci svých občanů z provincie Chu-pej. Letadla pro své občany již vypravily vlády Jižní Koreje, Japonska, Francie a Británie.
Nákazu novým koronavirem zatím dosud zaznamenalo kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 22 zemí, Švédsko je 23. Z Evropy jsou to kromě Švédska také Francie, Německo, Finsko, Itálie, Británie a Rusko.
Počet nakažených novým koronavirem je již větší než počet nakažených virem SARS před 17 lety. Počet mrtvých by sice mohl být nižší, ekonomové se však obávají, že hospodářský dopad bude mnohem vyšší než při onemocnění SARS. To stálo globální ekonomiku podle odhadů 33 miliard dolarů (755,6 miliardy korun). Podíl Číny na globální ekonomice se však od té doby výrazně zvýšil.
Nový koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se objevil již ve 22 zemích. Oznámeno bylo kolem 100 případů, mimo Čínu však zatím na onemocnění nikdo nezemřel. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.