Článek
„Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát,“ řekl český představitel podle zprávy listu Rossijskaja Gazeta v reakci na slova předsedkyně horní komory ruského parlamentu. Matvijenková se s českými médii a jejich obsahem podle svých slov seznámila před pondělní schůzkou s Vondráčkem.
Podle serveru InterAffairs se Matvijenkové nelíbilo, že Vondráčkovu návštěvu Ruska doprovázelo negativní mediální pokrytí. „Co jsem se nedočetla: Předseda musí odjet do Moskvy, musí Moskvě nekompromisně položit otázky ohledně Skripala i ohledně všeho ostatního. Víte, já vždy straním dialogu. Dialog je velká věc. Než někoho obviníme, než přijdeme se svým pohledem na věc, je třeba seznámit se s verzí obou stran. Jen tak lze dělat objektivní a závažné závěry,“ řekla. Zároveň dodala, že i přes protiruské nálady na Západě zůstává Česko spolehlivým partnerem Moskvy.
Vondráček později v rozhovoru pro ČT odmítl, že by jeho vyjádření směřovalo konkrétně ke kauze Sergeje Skripala. Vyjadřoval se prý pouze v obecné rovině.
S Matvijenkovou se Vondráček setkal na přednášce v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) při své dvoudenní návštěvě Ruska. Vondráček ve své řeči dále uvedl, že česko-ruské vztahy nejsou takové, jaké by si zasloužily být, citovala agentura TASS.
„Česko a Rusko mají ohromnou tradici vzájemných styků, máme na co navázat. To, co se stalo v posledních pár letech, vztahy neovlivnilo natolik, že by nebylo možné společně pracovat,“ řekl šéf Sněmovny.
Po pondělní schůzce s Matvijenkovou bude v úterý Vondráček hovořit ještě s předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem. Jak Matvijenková, tak Volodin se po ruské anexi Krymu v roce 2014 ocitli na sankčním seznamu EU i USA. „Někteří mě kritizují za to, že se setkávám s lidmi ze sankčního seznamu Evropské unie. Sankce jsem neporušil, setkávám se s člověkem, který zastává stejnou funkci jako já – funkci předsedy parlamentu tady v Rusku,“ prohlásil Vondráček.
Protiruské sankce, vyhlášené po krymském záboru, nelze podle Vondráčka bezprostředně rušit. „Považujeme ale za úplně normální posoudit v EU objem a rozsah těchto sankcí. Měli bychom o tom otevřeně mluvit,“ uvedl v přednášce předseda Sněmovny podle agentury RIA Novosti.
Reciproční návštěvu ruských představitelů v Praze Vondráček neočekává. „Mohl bych je pozvat, ale kvůli sankcím by nepřijeli,“ konstatoval. Moskva a Praha se podle něj dohodly, že jednat budou na mezinárodním poli a prostřednictvím videokonferencí.