Článek
Oddělení veřejného zdraví (PHE) uvedlo, že pojítko mezi dvěma nakaženými pacienty přímo ve Velké Británii neexistuje. Zatím tak věří tomu, že se infekcí oba nakazili v Nigérii ještě před tím, než přicestovali do Británie.
„Je to velice nezvyklé vidět tu vedle sebe dva případy výskytu takové vzácné infekce ve stejném čase,” řekl v prohlášení zastupující ředitel sektoru PHE pro infekční choroby Nick Phin.
Prvního pacienta diagnostikovali v hrabství Cornwall na jihozápadě Anglie minulý týden. Podle televize CNN se jednalo o obyvatele Nigérie, ve které propukla nákaza minulý rok v září. Oddělení veřejného zdraví prohlásilo, že ve Velké Británii šlo o vůbec první případ výskytu viru opičích neštovic.
Druhý diagnostikovaný nakažený se momentálně nachází v nemocnici Royal Liverpool University na severozápadě Anglie. Ředitel jednotky pro tropická a infekční onemocnění Mike Beadsworth uvedl, že personál kliniky, další pacienti nebo návštěvníci nejsou v ohrožení a nemocný je pod dohledem specialistů.
„Momentálně se usilovně snažíme kontaktovat všechny osoby, které s nakaženými přišly do styku, především pak zdravotní pracovníky v Nigérii kvůli potřebným informacím a radám,” dodal Phin.
Oddělení veřejného zdraví bude kontaktovat i spolupasažéry nakažených, kteří byli přítomni na palubě jejich letu z Nigérie.
Opičí neštovice jsou vzácným virovým infekčním onemocněním, které k přenosu mezi lidmi vyžaduje těsnou blízkost. Mezi symptomy se řadí horečka, svalový třes, bolesti a vyrážka. Léčba se většinou pohybuje v řádu týdnů, ve výjimečných případech však může dojít i k vážnějšímu průběhu nemoci a v důsledku i k smrti nakaženého.