Článek
Jeho loňské kázání v katedrále sv. Víta o Istanbulské úmluvě rezonovalo ještě několik týdnů poté. Ostrý projev bývalého ministra školství, kněze a pedagoga o dokumentu, který řeší prevenci a potírání násilí na ženách i domácího násilí, nakonec skončil podáním trestního oznámení za údajné šíření poplašné zprávy.
„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány, bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění. Určení pohlaví vašich novorozenců podle pohledu do jejich klína bude zrušeno. O svém pohlaví rozhodne dítě samo, a proto budete povinni je vychovávat bezpohlavně a potažmo mu nebudete moci dát ani jméno,“ uvedl Piťha při kázání v katedrále.
Kauza, kvůli které se Piťha setkal s ostrými odsudky i ze strany některých duchovních, přesto neodradila hlavu státu nominovat dvaaosmdesátilletého kněze na vyznamenání. Medaili za zásluhy udělil Piťhovi v roce 2011 už Zemanův předchůdce Václav Klaus. Proto teď Miloš Zeman přemýšlí o Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.
„Důvodem nominace je výjimečná odvaha profesora Petra Piťhy. Ostatně, kvůli této odvaze je profesor Piťha terčem očerňování,“ napsal pro Seznam.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Na otázku, zda má vyznamenání souvislost právě s kontroverzním svatováclavským kázáním Piťhy v katedrále sv. Víta, jak již dříve Hrad naznačoval, Ovčáček odpověděl následovně: „Nejen. Odvážné společenské postoje, které vyvolávají záchvaty nenávisti ‚levicových liberálů’, formuluje profesor Piťha dlouhodobě a k různým tématům,“ doplnil Ovčáček.
A náklonnost funguje i opačně. Poradce pražského arcibiskupa před druhým kolem prezidentských voleb v lednu 2018 nepřímo podpořil Miloše Zemana. Označil ho tehdy za skutečného diplomata.