Článek
Jedná se o nejvyšší možné civilní vyznamenání, kromě Elvise jej posmrtně obdrží legenda baseballových New York Yankees Babe Ruth nebo soudce Nejvyššího soudu Spojených států Antonin Scalia.
„Elvis Aaron Presley dostal americkou kulturu k miliardám jeho milujících fanoušků po celém světě. Sloučil gospel, country, rhythm a blues a vytvořil úplně nový, svůj žánr, který pak prodal na více než miliardě nosičů. Elvis také sloužil dva roky v armádě, svou povinnost přijal naprosto pokorně, navzdory své slávě. Hrál v jedenatřiceti filmech, na své koncerty přitáhl rekordní počty posluchačů. Stoupala díky němu sledovanost televize, byl čtrnáctkrát nominován na cenu Grammy a tři vyhrál,” stojí v prohlášení Bílého domu k předávání vyznamenání.
Presley sice zemřel v roce 1977, zůstává však neotřesitelně jednou z hlavních ikon americké kultury. Již ve svých devatenácti letech se v roce 1954 díky průlomovému hitu That’s alright mama stal nejčastěji hraným a nejlépe placeným zpěvákem ve Spojených státech. Ve své hudbě kombinoval prvky nejčastěji tehdy černošských stylů gospel a rhythm a blues s country, kterým dával rychlé tempo. Tak stvořil žánr rock’n’roll, kterého je obecně vnímán králem.
Po raketovém startu a období desítek hitů přišlo absolvování povinné vojenské služby v Západním Německu v letech 1958–1960. Poté se Elvis věnoval primárně natáčení filmů, hudbu téměř nevydával a nekoncertoval. O osm let později se však vrátil na televizní obrazovky s kytarou v ruce v rámci koncertu Elvis Presley’s '68 Comeback Special, jednoho z nejpopulárnějších hudebních vystoupení vůbec.
Nadále až do své smrti velmi aktivně vystupoval, přičemž často hrával své staré písně, které si chodily poslechnout tisíce lidí. Pravidelně byly koncerty krále rock’n'rollu vyprodané.
Elvis Presley se stane teprve třetím hudebníkem, který Prezidentskou medaili svobody obdrží in memoriam. Před ním se posmrtné pocty dostalo skladateli Meredithu Wilsonovi a jazzovému hudebníkovi Countu Basiemu.