Článek
Možností je příchod tchajwanské investiční skupiny, banky nebo zřízení přímé linky mezi Tchaj-pejí a Prahou. Vystrčil to po jednání řekl ČTK. Jednání se také zúčastnili místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a senátoři Tomáš Goláň (Senátor 21) a Lumír Kantor (KDU-ČSL).
Vystrčil Tchaj-wan navštívil na přelomu srpna a září. Po návratu řekl, že bude chtít Babiše a některé ministry blíže seznámit s příležitostmi, které Tchaj-wan Česku nabízí. Dnešní asi padesátiminutová schůzka se konala on-line.
„Probrali jsme příležitosti, které se během jednání na Tchaj-wanu ukázaly pro Českou republiku využitelné a přínosné. Týkalo se to možného přenosu tchajwanských investic do České republiky zejména v oblasti výroby elektrických a elektronických zařízení,“ řekl Vystrčil. Česko by se podle něj mohlo stát distribučním místem pro tato zařízení.
Tématem jednání byl i zájem tchajwanské banky založit v Česku pobočku. Při Vystrčilově návštěvě na Tchaj-wanu svůj zájem o vstup na český bankovní trh projevil finanční ústav Taiwan Cooperative Bank. Politici mluvili i o vědecko-technické spolupráci v oblasti výzkumu a inovací a o možnosti zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí.
„Dohodli jsme se, že budou vytvořeny pracovní skupiny, které jednotlivé příležitosti blíže a konkrétněji zpracují,“ řekl Vystrčil. Jednu ze skupin vytvoří Goláň se senátorem Pavlem Fischerem (nezávislý), ministrem Havlíčkem a náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. Řešit bude záležitosti týkající se ekonomických témat, tedy například možností investic nebo zřízení bankovní pobočky.
Babiš Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizoval, nedoporučili mu ji ani další ústavní činitelé. Ostře se proti ní také ohradila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.