Článek
Brněnský rodák, který významně ovlivnil moderní architekturu, se narodil 10. prosince před 150 lety. Pořadatelé výstavu, již dnes zahájila vernisáž přenášená po internetu, nazvali Adolf Loos světoobčan. Potrvá až do 1. srpna.
„K dílu architekta Adolfa Loose mám osobní vztah, protože jsem měl před více než 20 lety příležitost vykonávat památkový dohled nad rekonstrukcí Müllerovy vily,“ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea. Na výstavě se podílelo také Muzeum hlavního města Prahy, které spravuje právě Müllerovu vilu ve Střešovicích. Od jejího vzniku letos uplynulo 90 let.
Autoři výstavy na podlaze výstavního sálu vytvořili obdélníkový diagram Loosova života se schematickou zlatou linkou jeho životní dráhy, kde v průsečících mříže časových a prostorových souřadnic jsou připomenuty nejdůležitější Loosovy projekty v českých zemích i ve světě. Model světoznámé Müllerovy vily z Prahy doplňují modely Brummelova domu v Plzni, úřednických řadových domů v Náchodě-Babí, neuskutečněného návrhu Jordanova nájemního domu v Brně a málo známých tří staveb cukrovarnického areálu v Hrušovanech u Brna.
Modely doplňují fotografie současné podoby dochovaných exteriérů a interiérů budov v českých zemích rozdělené podle nejdůležitějších kategorií Loosovy tvorby. K těm patřil vztah vnitřního a vnějšího, enfiláda čili propojení jednotlivých místností, symetrie, promyšlenost vnitřního nábytkového zařízení nebo raumplan, tedy takový princip vnitřního uspořádaní prostoru, při kterém se od plochy místnosti a její funkce odvíjí její výška. Jeho domy tak nejsou rozvrženy na klasická patra.
Loosovu znalost vlastností ušlechtilých stavebních materiálů představuje poslední série fotografií. Výstavu doplňují tři originální sedací nábytkové kusy ze soukromých i veřejných sbírek, které Adolf Loos osobně navrhoval nebo vybral do svých interiérů.