Článek
„Premiéru si venkovní výstava historických snímků kameramanů a jejich přístrojů odbyla v červenci v Praze na náměstí Míru. Od té doby procestovala několik míst po Čechách spjatých s domácí kinematografií. Fotografie pocházejí z Archivu Barrandov, od soukromých sběratelů i kameramanů,“ informoval za pořadatele Tomáš Kopečný.
„Praha 5 pomalu od počátku české kinematografie byla vděčným cílem našich kameramanů. Jen namátkou policejní stanice na Nádražní byla pracovním domovem kriminalistů z Kriminálky Anděl. Zahrada Kinských pak hostila natáčení slavného filmu Tajemství hradu v Karpatech. Několik scén ze stejně populární komedie Jak utopit dr. Mráčka, anebo konec vodníků v Čech zase vzniklo na Náměstí 14. října. V neposlední řadě musím zmínit i zahraniční produkci, například na smíchovské straně Vltavy se před několika lety točil komediální snímek Rytíři ze Šanghaje s hollywoodskými hvězdami Owenem Wilsonem a Jackie Chanem,“ připomněl za městskou část Praha 5 její radní pro kulturu Lukáš Herold.
V rámci expozice na velkoplošných panelech se návštěvníci výstavy budou moci seznámit s tím, co vlastně obnáší být filmovým kameramanem. Fotografie ukazují různé styly a techniky snímání, zajímavé okamžiky z natáčení některých slavných filmů. Nechybí ani část věnovaná historii a současnosti filmařského prostředí.
Akce se měla původně konat na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kvůli pandemii koronaviru ji pořadatelé přesunuli. K výročí vydala asociace i knihu Česká kameramanská škola, která se zabývá historií českých kameramanů a jejich práce.
AČK se hlásí k tradici Klubu českých kino fotografů, který vznikl 17. července 1920. Z tohoto pohledu je AČK nejstarší svého duhu v Evropě a druhou nejstarší na světě. Prvenství jí vzala American Society of Cinematographers, která vznikla v roce 1919 ve Spojených státech.