Článek
Kdysi obyčejná berlínská ulice Bernauer Strasse se před 60 lety kvůli své hraniční poloze mezi východním a západním sektorem stala jedním z hlavních symbolů někdejšího rozdělení německé metropole. Už přes 30 let je zeď minulostí, ale stopy rozdělení Německa jsou napříč společností stále viditelné.

Obyvatelé Západního Berlína a nově postavená bariéra, která se stala symbolem železné opony, 1961.

Stavba, která měla navždy oddělit Východní blok a ostatní státy, začala vyrůstat v noci na 13. srpna 1961.

Zeď měla celkovou délku 165 km. Snímek stavby z roku 1961.

Stavba,1961.

„Zajímavostí je, že na ulici Bernauer Strasse tvořila hraniční linii průčelí domů, kdy lidé vycházeli do Západního Berlína. Když se hranice uzavřely, tak lidé vyskakovali z oken. A byli na Západě,“ řekl ČTK Thomas Heil z Památníku berlínské zdi. Snímek ulice Bernauer Strasse okolo roku 1961/62.

Zdi v Bernauer Strasse nemuseli ustoupit jen živí, tedy obyvatelé domů, ale i mrtví. „Část dvou zdejších hřbitovů byla kvůli výstavbě hraničního pásma zrušena,“ dodal Heil.

Zeď sestávala z více částí. Vlastní zeď se skládala z betonových, asi 3,6 metrů vysokých panelů ve tvaru nepravidelného a převráceného písmene T.

Hranice v Berlíně nebyla jen zeď, ale pásmo v šířce 50 až 60 metrů a různá pohraniční zařízení.

Mávající obyvatelé Západního Berlína, 1961.

Východoněmečtí dělníci staví zeď pod dohledem policie poblíž sektoru Potzdamer Platz, 1961.

Jednou z cest za svobodou po vztyčení berlínské zdi před 60 lety byly tunely. Díky nim se do Západního Berlína dostalo přes 300 lidí.

Pracovníci NDR odstraňují protitankové překážky u Berlínské zdi poblíž Bethaniendamm v Berlíně-Kreuzbergu, 1. srpna 1985.