Článek
Loni ve druhém čtvrtletí firma vykázala zisk před zdaněním a úroky 2,6 miliardy eur a původně výrobce vozů Mercedes čekal, že zisk zůstane letos na zhruba stejné úrovni.
Daimler naposledy zhoršil výhled letos v červnu, a to už potřetí za 12 měsíců. Důvodem nejnovějšího zhoršení jsou hlavně rezervy na rozsáhlé svolávání aut ke kontrole v souvislosti s airbagy japonské firmy Takata, Daimler je zvýšil o jednu miliardu eur. Kromě toho čeká i další výdaje v objemu 1,6 miliardy eur v souvislosti s nynějším vyšetřováním naftových vozů Mercedes-Benz.
Růst automobilového trhu přitom zůstává slabý, automobilce se navíc nedařilo dostatečně rychle zvýšit výrobu v některých závodech, což ovlivnilo dostupnost některých modelů. Prodej vozů Mercedes-Benz v prvním čtvrtletí klesl o sedm procent.
Automobilkám se v poslední době zvyšují výdaje, protože se snaží masivně investovat do elektrických a samořízených vozů. K tomu je trápí pokles prodeje v Číně, která je největším automobilovým trhem světa, útlum na evropských trzích a růst globálního obchodního napětí, včetně hrozby cel na dovoz aut z Evropy do USA.
Před zhoršením vývoje zisku v květnu varovala i konkurenční německá automobilka BMW. Zdůvodnila to nutností zvýšit investice, uvedla agentura Reuters.